Ämmaemand

jälgib naise ja sündima hakkava lapse heaolu sünnituse ajal kas iseseisvalt või koostöös teiste spetsialistidega. Enamasti töötab ühes sünnitusosakonnas korraga mitu ämmaemandat, kes osakonda saabuvad sünnitajad omavahel ära jaotavad.

Sünnitusosakonnas on valvetöö, mis tähendab, et hommikul kell 8 tööle saabunud ämmaemand lõpetab vahetuse kas 11–12 või 24 tunni pärast. Siis saabub tema asemel tööle puhanud ämmaemand. Osakonna töökorralduse ja seal parajasti valitseva töötempo järgi tuleb arvestada, et emakakaela avanemise perioodil ei viibi ämmaemand pidevalt sünnitustoas, vaid käib sünnitaja juures regulaarselt. Mida intensiivsemaks sünnitustegevus muutub, seda rohkem on ämmaemand sinu juures.

Imetamisnõustaja

võib olla sünnitusjärgses osakonnas töötav ämmaemand või ambulatoorsest vastuvõtust kutsutav nõustaja, kes tegeleb imetamisraskuste ärahoidmise ja lahendamisega. Imetamisnõu oskavad anda kõik ämmaemandad.

Naistearst ehk günekoloog

kutsutakse sünnituse juurde juhul, kui sünnitusprotsessis tuleb ette normist kõrvalekaldeid. Vahel piisab arsti konsultatsioonist, ravimite manustamise vajaduse hindamisest ja sünnitaja jälgimise plaani korrigeerimisest. Teinekord osutub vajalikuks, et arst abistab sünnitajat vaakumsünnituse või keisrilõikega. Arsti on vaja ka suure verekaotuse ja platsenta sünnil tekkivate probleemide korral. Väga ulatuslike sünnitusteede rebendite õmblused teeb samuti naistearst.

Neonatoloog ehk vastsündinute arst

töötab kas vastsündinute intensiivraviosakonnas või vaatab vastsündinu läbi sünnitusjärgses osakonnas. Neonatoloog kutsutakse sünnitusosakonda juhul, kui vastsündinu vajab abistamist või vahetut sünnitusjärgset tervisekontrolli. Kui beebil on sünni järel tervisemuresid, viiakse ta vastsündinute intensiivravipalatisse või käiakse seal neonatoloogi juhatusel vajalikke protseduure tegemas. Kui beebi tervis on korras, teeb lastearst vastsündinu läbivaatuse siis, kui jõutakse sünnitusjärgsesse osakonda, ja enne kojuminekut.

Anestesioloog ehk narkoosiarst

töötab operatsioonitoas ning vastutab operatsioonieelsete ja -aegsete ravimite manustamise eest. Sünnitusosakonda kutsutakse ta siis, kui tekib vajadus kasutada epiduraalanalgeesiat. Koos anesteesiaõega valmistatakse patsient seljasüstiks ette, paigaldatakse epiduraalkateeter ning segatakse kokku õige ravimlahus. Kui sünnitus lõpeb keisrilõikega, kohtutakse anestesioloogi ja anesteesiaõega operatsioonitoas.

Kriisinõustaja või hingehoidja

kutsutakse sünnitusmajja juhul, kui sünnituse ajal on ette tulnud midagi emotsionaalselt rasket.

Peale nende kohtud ka sünnitusmaja hooldajaga ja võid näha ka praktikal olevaid tudengeid. Kui viimaste juuresolek sind häirib, võid seda ämmaemandale öelda.