Naine

Kui kannad südames lapsesoovi, lase teha oma keha n-ö ülevaatus. Käi naistearsti ja hambaarsti vastuvõtul ja palu neil kontrollida, ega sinu sees ei peida end mõni varjatud põletik. Põletik organismis, ka näiteks hambajuure all, võib olla takistuseks raseduse tekkimisel ja segajaks selle kulgemisel. Pealegi nõuab põletiku ravi antibiootikume ja see kuur on mõistlik läbi teha enne raseduse algust, et keha ei peaks uue elu vastuvõtuks valmistudes tegelema ka antibiootikumide mõjuga. Kui sul on mõni kaasuv või krooniline haigus, kõrge vererõhk või diabeet, on mõistlik rasedust planeerides asja arutada oma ravi- või perearstiga.

Mees

Ka mees saab lapseootuseks valmistuda. Kui naisel on kõik munarakud sündides olemas, siis mehe kehas uueneb sperma regulaarselt. Kuna uuenemise tsükkel kestab 70–80 ööpäeva, siis on mehel paar-kolm kuud enne lapse eostamist aega oma keha puhastada. Sel perioodil võiksid elada eriti tervislikult, vältida alkoholi, energiajooke, valgulisandeid ja steroide. Ka haigused ja nende ravi mõjutavad seemnerakkude kvaliteeti ja elujõudu.

Paarisuhe

Mõelge koos, kuidas teie paarisuhe muutub, kui perre tuleb laps. Sageli teavad esimesest lapsest unistajad kindlalt vaid seda, milline lapsevanem olla ei soovita. Emotsionaalse valmisoleku jaoks on hea koos arutada, milline ema ja isa te siis olla tahate. Kujutage ette, mismoodi hakkab välja nägema igapäevane elu titaga. Mis rolli võtab mees, kui värske ema on üleni hõivatud imiku eest hoolitsemise ja sünnitusest taastumisega? On isal võimalik võtta endale söögitegija, poeskäija ja kodu eest hoolitseja roll, vähemalt esimeseks-teiseks kuuks? Või palute appi kellegi väljastpoolt? Muidugi ei saa kõike ette planeerida, aga visualiseerimine aitab häälestuda tulevaseks elumuutuseks. Sageli tekivad pinged just sellest, et asjad on läbi rääkimata, taust on erinev ja sellele lisandub väsimus. Väga hea on koos käia mõnes lapsevanemate perekoolis, selleks ei pea ootama rasedust.

Beebile on kõige tähtsam, et ta tuleb perre, kus teda oodatakse.

Beebi eest hoolitsemine loob isa ja beebi vahele tugeva suhte kogu eluks. Oluliseks peetakse juba vahetult sünnile järgnevat aega – on leitud, et mees, kes on võtnud vastsündinu pärast ilmaletulekut vähemalt veerand tunniks oma paljale rinnale ning teeb seda ka järgnevatel päevadel, loob lapsega tugevama kiindumussuhte kui see mees, kel seesugune sünnijärgne kontakt puudub. Isade sõnul mõistavad nad tänu nahk-naha kontaktile paremini beebi vajadusi – vahetu lähedus kergitab oksütotsiini taset ja mõjub rahustavalt. Mida võrdsemalt mõlemad vanemad beebiga tegelevad,seda vähem tõenäoline on, et laps klammerdub mitmeks aastaks ema külge, ema on beebiga täidetud ajast kurnatud ning paarisuhe kannatab.

On paare, kes lükkavad lapsesaamist aina edasi, sest tingimused pole õiged. Pole maja, pole autot, pole veel jõutud karjääri teha. Kui nii, siis võiksite koos üle vaadata, kas beebi jaoks on olemas koht, kus tal on hea. Kui on soov last saada, ei pea seda edasi lükkama ainult selle pärast, et pole õigeid tingimusi. Kõik laheneb aja jooksul. Beebile on kõige tähtsam, et ta tuleb perre, kus teda oodatakse. Mõelge sellelegi, et naise viljakus langeb pärast 35. eluaastat üsna järsult.

Kui juhtub nii, et soovid last, kuid su armsam pole lapsesaamiseks valmis, võib selgust tuua ühine käik raseduskriisi nõustaja juurde.

Läbin selle tee üksinda

Last üksinda kasvatada on tõenäoliselt keerulisem kui kahekesi, aga kaugeltki mitte võimatu. Asjaolude sunnil on seda teinud väga paljud, aina rohkem on ka neid, kes teevad algusest peale teadliku otsuse kasvatada laps üles üksi. See otsus nõuab julgust ja elu usaldamist. Igal juhul on sellisest otsusest sündinud lapsest väga palju rõõmu. Võib-olla tuleb õige partner siis, kui laps juba olemas. Või tulevad toeks sõbrad või kogukond. Kui otsustad sünnitada üksi, mõtle rahulikult läbi oma lähim tugivõrgustik: kas sind saavad aidata su vanemad või keegi sõpradest. Või saad kellegi endale appi palgata?

Kui tunned, et vajad lisatuge,pöördu kindlasti raseduskriisi nõustaja poole.

KUI RASEDUS ALGAS PLANEERIMATA

Suur osa lapseootusi algabki planeerimata või nii, et paar pole veel jõudnud oma kehalist valmisolekut testida. Pole põhjust muretseda, enamik rasedusi kulgeb normaalselt ja inimvõimuses pole kõiki riske kõrvaldada. Maanda nüüd neid riske, mida saad kontrollida.