Beebi sünniga sünnivad ka ema ja isa. Te kasvate lapsevanemaks koos lapsega, õpite sel teel palju uut, kogete ühiselt rohkelt rõõme ja ületate raskusi. Ja te olete igal hetkel väärt toetust.

Armas naine!

Rasedus on sinu keha normaalne seisund ja imetamine loomulik tegevus, kuid siiski võib ette tulla hetki, mil vajad tuge ja teavet. Sul võib tekkida palju küsimusi, eriti kui kannad oma esimest last. Su keha muutub, et mahutada arenevat kõhubeebit, oled tõenäoliselt emotsionaalsem, võid tunda kahtlusi. Küsimused käivad emaks kasvamise juurde, samamoodi nagu ka elevus, rõõm ja oma keha usaldama õppimine. Sinust saab kindlasti suurepärane ema!

Armas mees!

Lapse kasvatamine on tiimitöö. See sujub seda paremini, mida avatumalt räägite partneriga läbi oma rollid ja ootused. Tehke plaane, kuid olge avatud muutusteks. Sinu usaldust ja toetust on väga vaja, et naine saaks end turvaliselt tunda! Oma lapsele oled sa ülivajalik ja sind ei saa asendada keegi. Sinust saab kindlasti suurepärane isa!

Öeldakse, et lapse kasvatamiseks on tarvis tervet küla – meie lisame, et head tugivõrgustikku on vaja juba last oodates. Te ei pea kohe kõike teadma ja oskama, keegi ei pea last kasvatama üksi. Pere vajab tugivõrgustikku, mis aitab suurendada rõõme ja kannab läbi keerulistest aegadest. Hakake oma tugivõrku looma juba raseduse algul – sinna võib kuuluda sõpru ja sugulasi, vanaemasid ja vanaisasid. Samamoodi leidke endale just need mõistvad spetsialistid, keda teil on vaja: ämmaemand, naiste-, pere- ja erialaarst, imetamis-, kogemus- ja kriisinõustaja, psühholoog ja doula. Neilt saab küsida julgelt nõu ja abi!

Lapsevanemaks kasvamise teekonna olulisim toetaja, ideaaljuhul pere usaldusisik, on ämmaemand. Sinu ämmaemand oskab nõu anda juba raseduse planeerimisel, on toeks selle jälgimisel ja sünnitusest taastumisel. Temaga saad rääkida ka toitumisest, vastsündinust ja suhetest. Kui rasedus kulgeb häireteta, võib minna nii, et naistearsti näedki vaid kahe ultraheliuuringu ajal, kõiki muid rasedusteemasid aitab sul regulaarsetel kohtumistel lahata ämmaemand.

Panime selle teatmiku kokku koostöös ämmaemandate, naistearstide, imetamis- ja toitumisnõustajate, laste- ja perearstidega, et toetada teie peret sel imelisel, ent väljakutseid pakkuval ajal. Pöördume sina-vormis küll naise poole, kuid lugeda palume teil loomulikult koos.

Maret ja Irena, ämmaemandad