Aktiivsünnitus tähendab, et juhid oma sünnitust ise: valid ise asendeid, väljendad oma soove, valid sobivaima viisi, kuidas tuhude ajal olla. Mida aktiivsem on sinu hoiak sünnituse ajal, seda parem. Aktiivsünnituse puhul ei ole sünnitaja abitu kannataja, vaid aktiivne osaleja sünni käigus, kes mõistab olukorda ja käitub sellele vastavalt.
Aktiivsünnituse eelduseks on sünnitaja teadlikkus ja sünnitusmaja personali arvestav suhtumine sünnitajasse kui partnerisse. Kui sünnitusel tekib probleeme, mis ohustavad sinu või lapse tervist, tullakse appi, kui sünnitus kulgeb normipäraselt, lastakse protsessil kesta.
Selleks, et olla võimeline sünnituse protsessi mõistma ja kontrollima, pead endale juba raseduse jooksul selgeks tegema sünnituse ajal kehas toimuva, õppima oma keha ja meelt juhtima ja ennast usaldama.
Aktiivsünnitus tähendab, et juhid oma sünnitust ise.
Väga suur osa on ettevalmistusel. Ettevalmistus peaks sisaldama harjutusi, mis aitaksid sul tundma õppida sünnituseks olulisi lihaseid, näiteks vaagnapõhjalihaseid, kogu keha suuri lihasgruppe, ka nägu.
Sünnitusel on oluline õige, kontrollitud hingamine, ka seda saab eelnevalt õppida, nii et sünnitusel toimub see juba automaatselt. Põhirõhk on väljahingamisel, lõdva suuga, nii pikalt kui võimalik, julgelt madalatel toonidel kaasa häälitsedes.
Aktiivsünnitusel on oluline ka sind ümbritsev keskkond – valgus, helid, lõhnad. Samuti inimesed, kes sind ümbritsevad.
Aktiivse sünnitajana ei oota sa lapse sündi voodis, vaid otsid võimalusi liikumise abil sünnil toimuvat kergendada ja edasi juhtida. Lamavas asendis avaneb emakakael aeglasemalt. Kui liigud ja oled püsti, aitab gravitatsioon lapse sünniteedes allapoole liikumisele kaasa. Sa võid proovida istuda, kõndida, ettepoole toetuda, neljakäpukil olla, end õõtsutada, puusi keerutada, edasi-tagasi kiikuda. Nii kontrollid sa toimuvat. Seda saab kombineerida tugiisiku puudutuste ja massaažiga, mis aktiveerib endorfiinide, valuvaigistavate hormoonide teket.
Kui oled hirmul ja pinges, toodab keha endorfiinide asemel valu süvendavaid stressihormoone. Ära pelga avanemisperioodil pissil käia – täis põis takistab emakakaela avanemist ja lapse pea laskumist.
Tugiisiku roll
Sünnitustoas on tugiisik sinu väsimatu abiline. Tema roll on pakkuda just sellist tuge, mida sa vajad. Naised on erinevad – mõni naine ei taha puudutusi, aga kui suhe on hea, tõuseb lähedase inimese juuresolekul oksütotsiini ja endorfiini tase, misläbi lüheneb sünnitus ja suureneb rahulolu.
Kõik see innustab ja teeb sind natuke tugevamaks. Ent võib ka sedasi minna, et sünnitustoas hakkad sa soovima privaatsust. Ole julge seda tugiisikule väljendama. Kui sa soovid nõnda, siis tuleb tugiisikul lahkuda. Sünnitus on sinu töö, teised saavad olla sulle ainult toeks – ja olla seda täpselt nii, nagu on selles olukorras kõige parem.