Lapseootele jäädes saad endale uue usaldusisiku – ämmaemanda. Ämmaemand on naise tugi igas viljakusega seotud küsimuses. Temaga saad rääkida rasedusest, vaimsest ja füüsilisest tervisest, toitumisest, sünnitusest, sünnitusjärgsest perioodist, beebist ja tema toitmisest, pereplaneerimisest, seksist ja suhetest. Ämmaemanda kabinet on koht, kus on turvaline rääkida, nutta ja naerda.

Elu on lihtsam, kui leiad raseduse jälgimiseks ämmaemanda oma kodule võimalikult lähedalt, sest visiite teed sa raseduse ajal sageli ning mugavus on oluline. Ämmaemanda võid leida tervisekeskusest, kus oled harjunud perearsti juures käima, haigla juures tegutsevast naistekliinikust, raseduskeskusest, emadusnõuandlast või muu nimega osakonnast, kus tegeletakse rasedate ja vastsündinutega.

Ämmaemandaid töötab noortenõustamiskeskuses ja erakliinikus. Ei pea pelgama, et väikses kohas ämmaemanda juures käies jääd mõnest uuringust ilma – kui neid kohapeal ei tehta, suunab ämmaemand su vajaliku spetsialisti juurde suuremasse keskusse.

Kui sul pole kaasuvaid haigusi ja lapseootus kulgeb normipäraselt, võid rasedusaegse teekonna läbida suuresti ämmaemanda juhendamisel ja kohtuda arstiga vaid üksikutel kordadel, ultraheliuuringute ajal. Sinu ämmaemand on sinu hea tugi teel sünnituse poole ja ootab sind tagasi sünnitusjärgsele visiidile. Usalduslik suhe on hea koostöö alus – kui juhtub, et ämmaemandaga ei teki head klappi, on sul õigus teda vahetada.

SINU TOETAJAD RASEDUSE AJAL

Ämmaemand toetab naist viljastumis- ja rasedusteemadel kuni lapse sünni ja imetamiseni. Vajaduse korral konsulteerib ämmaemand naiste-, pere- või lastearstiga või saadab sind arsti jälgimisele.

Naistearst tegeleb rasedatega siis, kui kaasuvad haigused või tekib terviseprobleeme.

Perearst on samuti koolitatud jälgima normaalselt kulgevat rasedust ning ema ja last pärast sünnitust. Kui juhtub, et ämmaemanda juures pole mugav käia, võib rasedust jälgida ka perearst. Riskide ja komplikatsioonide tekkel suunab ta su edasi naistearsti juurde. Pärast sünnitust jälgib perearst lapse arengut ning korraldab vaktsineerimist.