Alates 2014. aastast võib Eestis sünnitada ka kodus. Igal aastal valib meil sadakond naist assisteeritud kodusünnituse. Kodusünnitus on julge ja teadlik valik, mis ei sobi kõigile. Seda valikut võib takistada kodu kaugus sünnitusmajast, rasedusriskide olemasolu ja ka pere rahaline seis – kui haiglasünnituse eest tasub riik, siis kodusünnituse eest maksab pere.

Kodu seostub inimestele enamasti turvatundega. Just turvaline keskkond on üks kodusünnituse valimise põhjusi. Kindlasti pead oma soovi läbi arutama teiste kodustega. Kui su partner pelgab, et kodusünnituse käigus võib tal minna käest kontroll ruumi üle, mida ta tavaliselt haldab, võib see häirida sünnituse õhkkonda. Kui teil on selline hirm, arutage seda ämmaemandaga. Tasub arvestada, et vahel sellest vabaks ei saagi.

Kodusünnitajaid ühendab usk protsessi ja enda jõusse. Korduvsünnitajate seas on nii neid, kes on saanud haiglas esimese hea kogemuse ja tunnevad tänu sellele, et on nüüd valmis kodus sünnitama, kui ka neid, kes on saanud haiglast traumaatilise kogemuse ja soovivad nüüd turvalisemat keskkonda. Esmassünnitaja otsus on enamjaolt maailmavaateline, ka on siin suurem roll teiste kogemustel, sealhulgas hirmudel.

Kodusünnituse planeerimist võid alustada ükskõik millal raseduse jooksul. On naisi, kes teavad juba enne rasedust, et sünnitavad kodus, ja neid, kellel küpseb idee viimasel hetkel. Siiski, kuna kodusünnitus vajab põhjalikumat ettevalmistust, on varasem otsus parem ja soovitatavalt 36 + 6 rasedusnädalaks peaksid kodusünnituse ämmaemandaga läbi arutama sünnitusplaani.

Kui soovid kodus sünnitada, tee alustuseks sellest juttu oma ämmaemanda või naistearstiga. Kodusünnitust assisteeriva ämmaemandaga kohtute enne sünnitust paar korda, kuid samal ajal käid jälgimisel edasi oma ämmaemanda või naistearsti juures.

Eestis kodusünnituse assisteerimist pakkuvate ämmaemandatega saad ühendust Eesti Ämmaemandate Ühingu kodulehe ammaemand.org kaudu. Sealt leiad ka kodusünnituse juhendi, mille lugemisest võiksidki alustada.

Kodusünnituse planeerimise eeldus on terve ema ja madalate riskidega rasedus. Kodus sünnitamiseks peab olema täidetud rida tingimusi: oled käinud raseduse tavapärasel jälgimisel, kõik vajalikud uuringud on tehtud, sulle pole eelnevalt tehtud keisrilõiget, su kõhubeebi on terve ja su kodu ei asu lähimast sünnitusmajast kaugemal kui 30 kilomeetrit jpm. Iga visiit ämmaemanda juurde on nagu uus riskihinnang, kuna raseduse käigus võib ilmneda uusi asjaolusid. Riskide hindamine lõpeb alles sünnitusega.

Kodusünnitust pakkuvad ämmaemandad teavad, et kodusünnitust kiputakse üle romantiseerima. Kuigi turvalises keskkonnas toimuv, on sünnitus enamasti pikk ja jõuline protsess. Kui kodusünnituse valiku ainus põhjus on sünnitushirm, suunab kodusünnituse ämmaemand su alustuseks raseduskriisi nõustaja juurde, sest hirmust tuleb üle saada ka kodusünnituseks valmistudes. On kasulik teada sedagi, et 40% kodus alustanud esmassünnitajatest viiakse sünnituse turvaliseks jätkumiseks haiglasse üle.

Hästi toimiv paarisuhe on sinu turvatunde allikas ja sünnituse edenemise võtmesõna.

Väga oluline kodusünnituse õnnestumises on paarisuhe. Hästi toimiv paarisuhe on sinu turvatunde allikas ja sünnituse edenemise võtmesõna. Jah, sünnitad sina, aga kodusünnituse protsessis osaleb paar ja tugisüsteemi roll on siin ülisuur. Valmistage koos partneriga end korralikult ette: lugege, mis sünnituse ajal toimub, õppige hingama ja lõõgastuma ning teist toetama, minge joogasse ja ujuma, lubage endale koolitusi. Olge teadlikud, aga ärge mõelge üle. Olge valmis ootamatusteks. Olge teadlikud ka sünnitusjärgsetest protsessidest ja imetamisest.

Kodusünnitust assisteeriv ämmaemand teeb vähemalt ühe sünnieelse koduvisiidi, et tutvuda kohaga, kus sünnitada plaanite. Kogenud silmaga näeb ta asjaolusid, mille peale sa ise ehk ei oska tulla. Planeeri ja aruta ämmaemandaga, kuhu su kodus tuleb „sünnituspesa“. Paljud kodusünnitused on vettesünnitused, valmista ka see ette. Vettesünnituseks sobib tavaline koduvann või täispuhutav sünnitusvann. Keskkond olgu puhas ja soe, temperatuur 23–24 kraadi. Hea, kui oleks voolav vesi ja sünnituse ajal ümber turvalised inimesed. Oluline on sinu tunne – kodusünnitus on kogu perele imeline sündmus, kuid sünnituse juures olevad inimesed valid sina.