Tugiisik

Kõik Eesti haiglad võimaldavad tulla sünnitama koos tugiisikuga. Oma tugiisikuks palu see lähedane inimene, kelle puudutus mõjub sulle turvaliselt ning kes tahab ja saab sulle toeks tulla. Enamasti on selleks sinu partner, aga võib olla ka sõbranna, õde, ema või keegi muu. Mõtle läbi, millist tuge sa sünnitusel vajad, ja räägi tugiisikuga oma mõtetest. Küsi, milleks on valmis tema.

Sünnitoetaja ehk doula

Sünnitusele võid kaasa paluda ka doula. Doula on kogemuste ja teadmistega sünnitoetaja, kes on sünniks valmistumist ja sünnitaja toetamist õppinud ning oskab sind nõustada raseduse ja sünnituse ajal ning ka sünnitusjärgselt. Doulast on suur abi, et oleksid sünnitusel ka emotsionaalselt hästi hoitud. Kui soovid sünnitada koos doulaga, võta temaga aegsasti ühendust. Doula teenus on tasuline ja doulade nimekirja leiad Eesti Sünnitoetajate Ühenduse lehelt doula.ee.

Individuaalne ämmaemand

Sünnitusmajad pakuvad ka võimalust võtta sünnitusele kaasa oma ämmaemand. See ei pruugi olla see ämmaemand, kes sinu raseduse kulgu jälgis, vaid kindel inimene, kelle saad valida sünnitusmaja kodulehelt ja kelle teenus on tasuline. Kohtuge eelnevalt, et saaksid rääkida oma soovidest ja tunnetest ning teha kindlaks, kas omavahel tekib klapp.

Isa ettevalmistumine sünnituseks

Kui olete kokku leppinud, et lähete sünnitusmajja koos mehega, võtke aega sünnitusest rääkida. Käige koos mõnel perekooli loengul. Mehel võib tugiisikuna olla keeruline omaks võtta seda, et sünnituse juures ei saa ta justkui aidata, sinu valu enda peale võtta. On naisi, kes pelgavad, et mees näeb sünnitusel liiga intiimseid pilte – see pole tõsi, tugiisik on enamasti sinu pea juures. Sünnitus võib paarilisi lähendada ja kindlasti lähendab see isa ja last.

Mehe sünnitusele tulek on peresisene kokkulepe ja vastu tahtmist mees tulema ei pea. Ehk on teda sel ajal palju rohkem vaja hoidma kodu või kodus olevaid lapsi, kui neid on? Arutage sünnitus ja sellele järgnev koos läbi ka siis, kui otsustate, et mees sünnitusele ei tule. Ka mees vajab elumuutuse eel mõistmist ning võimalust jagada usaldusväärse inimesega oma ebakindlust. Selleks võib olla hea kõnelda mõne mehega – oma isa, sõbra või psühholoogiga.

KUS SÜNNITADA?

Sünnituskoha võid ise valida. Vali koht, kus sa end turvaliselt tunned või kuhu on mugav sõita. Koha valikut kitsendab see, kui rasedus pole kulgenud muretult, siis on turvalisem sünnitada suures sünnitusmajas. Võid valida ka nii, et käid ühes sünnitusmajas jälgimisel ja teise lähed sünnitama. Kus iganes sa sünnitada soovid, otsusta see ära hiljemalt kuu enne sünnituse tähtaega, sest teadmatus tekitab ebakindlust. Kui oled valiku teinud, tutvu sünnituskohaga ja teekonnaga sinna.