Lapse sünnikaal on tavaliselt 3500–4000 g ja pikkus 50–52 cm.

Raseduse 37. nädalani külastad ämmaemandat vähemalt üks kord kuus, kuni 40. rasedusnädalani kaks korda kuus.

Lapse liigutusi võib olla vähem, aga need on tugevad. Platsenta kaalub umbes 500 g. Urineerimissagedus suureneb juba teist korda raseduse jooksul, sest emakas surub põit vastu vaagnaseinu ja põie maht väheneb.

Kui laps laskub alla, võib sul hingamine kergemaks muutuda, ka kõrvetisi ei tunne sa enam nii palju. See on sellest, et ei ole enam nõnda suurt survet kopsudele ja maole. Ent allpool on organid kokku surutud ja see võib tekitada gaase ja kõhukinnisust. Oled kaalu kogunud umbes 10 kg, viimasel raseduskuul sa eriti juurde ei võta.

Beebi on valmis sündima 40. rasedusnädalal. Naudi igat päeva enne tema tulekut ja püüa võimalikult palju puhata.

Sinu beebi

Keegi ei tea, mis võib olla sündimata lapse mõttes, aga kui ta magab, näeb ta und ja läbib REM-unetsükli. Alates 37. rasedusnädalast on laps ajaline ning eluvõimeline, puudub veel vaid piisav hulk nahaalust rasvkudet, mis aitab hoida kehatemperatuuri. Beebi on end enamasti juba peaseisu keeranud, kuid võib jätkata asendite muutmist, seda küll ainult rohke lootevee olemasolul.

Enamik lapsi sünnib pea ees, kuid umbes 4% lapsi sünnib tuharad ees. Laps valmistab end sünniks ette, laskudes madalamale väikesesse vaagnasse.

Sinu laps luksub, pilgutab silmi, tema pupillid reageerivad valgusele, ta neelab, teeb hingamisliigutusi ja pissib. Tema käed võivad juba tugevasti haarata, kuigi pole ühtegi objekti, kust kinni võtta.

Kuu lõpus lapse kasv pidurdub, viimastel nädalatel võtab ta päevas juurde umbes 14 g. Liigutused jäävad harvemaks, kuid kui tunned vähem kui 10 liigutust tunnis, pöördu kontrolliks ämmaemanda või arsti poole.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Hoolitse selle eest,et sul oleks lähedane, kellele helistada juhul, kui sinu tugiisik ei ole kättesaadav, ent sünnitus algab.
  • Mõtle läbi sünnitusmajja mineku teekond ja paki kotti asjad, mida kaasa võtad.
  • Osta valmis esimesed asjad, mida on beebile vaja, ja vajaduse korral lepi kokku, kes saab tulla sünnituse ajaks teistele lastele hoidjaks.
  • Väldi raskuste tõstmist.
  • Rinnad on nüüd umbes sama mõõtu nagu imetamise ajal – osta endale spetsiaalne rinnahoidja rinnaga toitmiseks.
  • Loe niipalju kui võimalik vastsündinute kohta.