Tunned ennast aina suuremana, kaalutõus võib ulatuda nädalas 500 grammini ja seda võib näha olla ka tuharatel. Võid hakata tundma väsimust ja ebamugavust ja su uni võib lapse aktiivsuse tõttu häiritud olla.

Jälgi, et sul ei tekiks kõhukinnisust, see soodustab veenilaiendite suurenemist. Ka võid märgata turseid, kuna emakas surub suurtele veenidele, veri ei pääse südamesse tagasi ja tekib vedelikupeetus. Vaagna piirkonna sidemed on välja veninud, kohanedes lapsega – see võib põhjustada seljavalu. Ka juhuslikud emaka kokkutõmbed on selles rasedusjärgus normaalsed.

Kui aga tekivad tuhud, mis kestavad kuni 1 minut, käivad regulaarselt iga 4–6 minuti järel ning poole tunni jooksul pigem intensiivistuvad kui vaibuvad, pöördu sünnitusmajja, kus planeerid sünnitada.

Sinu beebi

Kõhubeebi on aktiivne ja kasvab jõudsalt. Naha alla tekivad rasvadepood, kõhubeebi muutub järjest ümaramaks ja kortsuline nahk kaob. Laps liigutab end aktiivselt, keerab sel kuul pea allapoole ja enamasti jääb nii kuni sünnituseni. Sa võid aru saada, et pea on all, kui tunned tugevamaid tõukeid ribidele.

Kopsud on arenenud selliselt, et kui ta praegu sündima peaks, suudab ta iseseisvalt hingata, kuid erihooldust vajaks ta nüüdki.

Kuu lõpuks muutub kõhubeebi nahk roosaks. Kui laps on poiss, on tema munandid laskunud munandikottidesse. Kõhubeebi lootevill on kadunud, kulmud ja ripsmed pikenevad ning liigutused muutuvad harvemaks, kuid jõulisemaks.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Maga sellel küljel, kus on mugavam. Tavaliselt on loode seljaga ema vasaku külje poole, sel juhul on sul kergem magada vasakul küljel, sest seal on lapse selg. Kui aga laps on seljaga paremal pool, on sul mugavam magada paremal küljel.
  • Jälgi kõhubeebi liigutusi: heida voodisse pikali, tunneta tema põtkimist. Laps tunneb end hästi, kui ta liigutab vähemalt kümme korda tunnis.
  • Väldi raskuste tõstmist, eriti rinnast kõrgemale.
  • Tee lõdvestumis- ja hingamisharjutusi, mida oled õppinud perekoolis.
  • Lesi soojas meresoolaga vannis, tee endale istevanni või istu rätsepistes – see leevendab hemorroidide põhjustatud ebamugavust.