Oled rasedusega kohanenud, tujud pole enam heitlikud. Sinu kõhule, puusadele ja rindadele võib tekkida punaseid rebendeid – striiasid. Kui silmad muutuvad tundlikuks ja kuivaks, kasuta silmatilku. Kõhukinnisus peaks selleks rasedusjärguks möödas olema, kuid sa võid tunda kõrvetisi. Aitab, kui väldid rasvaseid ja praetud toite ning sööd korraga vähe.

Vahel, eriti õhtuti, võid tunda, et kõht tõmbub kõvaks. Need on rasedusaegsed valutud emaka kokkutõmbed. Kui sul ei tule und, tee enne magamaminekut jalutuskäik väljas. Magamist võib muuta mugavamaks padi, mille asetad küljel magades jalgade vahele.

Kui tunned jalgades või mujal lihastes krampe, võivad need olla põhjustatud väsimusest, emaka survest närvidele, liiga vähesest magneesiumi- või liiga suurest fosfori hulgast toidus.

Sinu emakas on juba kasvanud ribideni. Oled arvatavasti märganud suurenenud tupevoolust – selle happeline keskkond kaitseb sind ja beebit infektsioonide eest. Võid tunda peapööritusi, see on normaalne. Joo palju vett, vesi aitab neerude kaudu jääkaineid kehast välja viia.

Sinu beebi

Sinu kõhubeebil on juba ripsmed ja juuksed ning on arenenud maitsmismeel. Ta magab regulaarsete intervallidega. Beebi näeb ümaram välja, kuigi nahk on ikka kortsuline, kuna rasva seal pole.

Kõhubeebi eristab sinu häält teistest helidest.

Nüüd reageerib kõhulaps puudutustele ja valgusele – kui lasta kõhule valgust, liigutab ta ennast. Ta kuuleb ja eristab sinu häält teistest helidest. Helid, mida ta kuuleb, on summutatud, sest ta kõrvad on kaetud samasuguse vahaja võidega nagu kogu ta keha.

Kui laps peaks nüüd sündima, vajab ta suure tõenäosusega sünni järel hooldust ja abi haiglas.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Otsusta, kus soovid sünnitada, ja pane paberile kirja oma soovid ja eelistused sünnitusel.
  • Mõtle, kas soovid sünnituse juurde tugiisikut. Räägi temaga oma ootustest ning uuri, milleks tema on valmis.
  • Kui sa pole veel perekoolis käinud, alusta sellega nüüd.
  • Jätka regulaarset leebet trenni, eriti hea on kõndimine ja joogavõimlemine.
  • Arutage partneriga, kus laps magama hakkab, kas beebivoodis või teie kaisus.