6. raseduskuu lõpuks on kõhubeebi 25–30 cm pikk ja kaalub umbes 700 g. See on umbes nagu maisitõlvik.

Sinu taljejoon on kadunud ja keha võtab pehmemaid vorme. Kaaluiibest ja emaka kasvamisest on muutunud keha raskuskese ja sel põhjusel võib selg väsida.

Rasedushormoonid võivad tekitada muutusi: sõrmed ja varbad võivad olla tursunud, rinnanibud tumeneda, põskedele ja otsaesisele ilmuda laigud või akne, käelabad ja jalatallad punetada.

Rasedusaegsed hormonaalsed muutused ja/või puudulik suuhügieen võivad põhjustada gingiviiti ehk igemepõletikku. Selle tagajärjel hakkavad igemed veritsema, suus on halb maitse ja hingeõhk. Igemete veritsuse ja muutuste (igemevohandite) tekkimisel pöördu kohe hambaarsti vastuvõtule. Kui sul on enne rasedust olnud igemepõletik, siis käi raseduse ajal kindlasti hambaarsti juures suupuhastusel.

Sinu beebi

Kõhubeebi kehas on veel väga vähe rasvkudet, ta on üsna kõhnake. Beebi harjutab hingamist, tal on nüüd kulmud ja veidi juukseid peas ja tal kasvavad küüned.

Kui laps on poiss, on tema munandid formeerunud ja alustanud laskumist munandikotti. Nüüd suudab ta juba kasutada oma immuunsüsteemi, et kaitsta end nakkuste eest.

Kuu lõpus hakkab kõhubeebi silmi pilgutama.

Beebi nahk on veidi läbipaistev ja ringlev veri annab talle roosaka või punaka õhetuse. Närvikudede arenedes muutuvad ta liigutused aina koordineeritumaks.

Areneb kopsude verevarustus, beebi neelab lootevett, tema neerud töötavad ja ta pissib, kuid väljaheidet ei tule tavaliselt enne sündi. Temas on juba elujõudu, aga kui ta peaks praegu sündima, ei ole ta üsaväliseks eluks küps ja vajab intensiivravi. Kuu lõpus hakkab kõhubeebi silmi pilgutama.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Joo piisavalt vett ning luba endale puhkust.
  • Hoolitse oma jalgade eest. Tursunud jalgu on mõnus puhata, kui tõstad need üles.
  • Tõuse aeglaselt ja toeta ennast, ära pinguta kõhu- lihaseid liialt, kui püsti tõused. Loo endale uus harjumus: tõustes keera end kõigepealt külili ja alles siis tõuse püsti.
  • Arutage partneriga, kuidas korraldate oma igapäevaelu pärast lapse sündi.
  • Ninakinnisuse või nina- verejooksude korral pane mõlemasse ninasõõrmesse veidi vaseliini. Abi on ka õhu niisutamisest.
  • Suhtle kõhubeebiga nüüd juba kindlasti häälega, sest ta kuuleb. Näiteks tee endale harjumuseks laulda õhtuti talle unelaulu.