5. raseduskuu lõpuks on loode 20–25 cm pikk ja kaalub 250–350 g. See on umbes sama suur kui banaan.

Selle kuuga saab pool rasedusest läbi. Alles nüüd hakkavad sinu rasedust märkama teised. Hormoonid tasakaalustuvad, platsenta hakkab tasapisi tootma östrogeeni ja sa hakkad ennast tundma taas rohkem iseendana.

Laps liigutab kõhus, kuigi kõiki tema liigutusi sa ei tunne. Tavaliselt on loode aktiivsem õhtuti – ta treenib oma keha, surudes jalgu ja pead vastu emakaseina.

Tavaliselt on teine trimester emale mugavam, sest pole enam iiveldust. Sind võib tabada peapööritus äkilisel tõusmisel, selle põhjuseks on aju vähenenud verevarustus. Ka võid tunda aeg-ajalt õhupuudust. Võivad tekkida veenilaiendid.

Sinu beebi

Kõhubeebi kasvab endiselt väga kiiresti. Skelett luustub, loodet katab valge kreemitaoline lootevõie. Keha on üleni kaetud peente karvakestega, mis hoiab võiet nahal. Karvastik kaob enne lapse sündi. Silmad asetsevad veel eraldi, kõrvad on peaaegu oma õiges kohas. Loode keerab pead, teeb imemisliigutusi ja näogrimasse. Tema immuunsüsteem alustab antikehade tootmist. Kui loode on tüdruk, on arenemas munasarjad, munarakud, emakas ja tupp.

Kuu lõpus kõhubeebi kasv aeglustub pisut. Hakkab kujunema nahaalune rasvkude, mis hoiab sooja. Loote süda lööb 120–160 korda minutis, umbes kaks korda kiiremini kui sinu oma.

Platsenta on suurem kui loode ja katab poole emakaseinast. Loote ümber on nüüd umbes 400 ml lootevett. Loote- vesi kaitseb kõhubeebit löökide eest ja säilitab ühtlast kehatemperatuuri.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Kui sul on suuremaid lapsi, hakka neid ette valmistama uue õe või venna tulekuks.
  • Käi hambaarsti juures kontrollis, kui sa seda veel teinud ei ole.
  • Kanna madala kontsaga mugavaid jalatseid.
  • Istudes tõsta jalad kõrgemale. Väldi istumist, jalg üle põlve.
  • Kui märkad veenilaiendeid, kanna rasedatele mõeldud tugisukki. Enne nende ostmist pea nõu füsioterapeudiga, et leida õige tugevusega sukad. Sukad tõmba jalga hommikul enne tõusmist lamades, jalgu veidi ülal hoides.
  • Tee vaagnapõhjalihaste harjutusi, see aitab vähendada hemorroidide teket ja leevendab neist põhjustatud vaevusi.
  • Pane end kirja perekooli loengutesse.