Kuu lõpuks on kõhubeebi pealaest varvasteni mõõtes 18–19 cm pikk ja kaalub umbes 140 g. See on umbes nagu avokaado.

Algab raseduse teine kolmandik, lapseootuse mõnusaim aeg. Sinu enesetunne on enamasti hea, kõht ei ole veel suur. Kõhu keskjoonele võib tekkida tume joon nn linea nigra, mis kaob pärast lapse sündi. Ka muutub pigment rinnanibudel ja nende ümber. Sul võib esineda suurenenud tupevoolust, mis on tingitud tupe limaskesta rohkenenud verevarustusest ja glükoosisisaldusest.

Samuti võib esineda peavalusid, kuni su keha kohaneb verehulga ja veresoonte toonuse muutustega; pea võib valutama panna ka veepuudus.

Ämmaemanda vastuvõtul võid nüüd elektroonilise doppleri abil kuulda loote südametoone. Kuu lõpus hakkad tundma, justkui puhuks keegi kõhus mullikesi. Tunneta oma keha, kõhus toimuvat, suhtle beebiga.

Sinu beebi

Loote silmad on välja arenenud, kuid silmalaud on veel suletud. Nägu ja miimika hakkavad järjest rohkem sarnanema inimese omaga: kõhubeebi kortsutab kulmu, ajab huuli prunti, avab ja suleb suud. Tema sooled on nabaväädi ümbert eraldunud ja asuvad loote keha sees.

Lihas- ja skeletisüsteem on välja arenenud, närvisüsteem hakkab tasapisi kontrollima keha funktsioone. Välja on arenenud kehatundlikkus: kui loode juhtub puudutama käega oma huuli, hakkab tööle imemisrefleks.

Lapse keha kasvab kiiresti, tema pea ei ole enam ülejäänud kehaga võrreldes nii suur. Kõrvad näevad välja nagu inimesel ja on oma õigele asukohale päris lähedal. Nahk on õhuke ja läbipaistev, läbi selle on näha veresooni.

Kuu lõpuks on kõhubeebi jalad kätest juba pikemad ja käelabad hästi formeerunud, kasvavad sõrmeküüned. Ta liigutab oma käsi ja jalgu, põtkib vahvasti vastu emaka seina.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Vaadake üle oma kodu. Praegu on hea aeg seda veidi lapsesõbralikumaks muuta. Kui on vaja remonti teha, ärge lükake seda viimastele raseduskuudele.
  • Kui oled märganud genitaalide piirkonnas ärritust, võib tegu olla infektsiooniga. Räägi sellest oma ämmaemandaga.
  • Kui muudad asendit või tõused püsti, tee seda aeglaselt.
  • Peavalusid võib leevendada jahe niiske rätik otsaesisel.
  • Otsi kapist välja või osta mõni mõnus avara lõikega riideese, peagi läheb neid tarvis.
  • Hoia selga ja tee seljalihaseid tugevdavaid harjutusi.