12. nädalal on beebi 5–6 cm pikk ja kaalub umbes 60 g. Ta on umbes sama suur nagu ploom.

Rasedus areneb iga päevaga, sinu keha muutub ja emotsioonid kõiguvad. Hommikusest iiveldusest võib nüüd saada ka päevane ja õhtune iiveldus. Ära muretse, 11. rasedusnädala paiku hakkavad iiveldus ja oksendamine taanduma.

Platsenta võtab üha tähtsamat rolli rasedushormoonide tootmises ja peatab selle raseduskuu lõpuks ka iivelduse ja oksendamised.

Sinu beebi

Veel on kõhubeebi pea tunduvalt suurem kui keha, kuid ise on ta juba päris inimese moodi. Kümnenda nädala lõpuks kaob saba täielikult, jalgu on võimalik eristada selgemalt ja sõrmed on pikemad. Kõik kehaosad on olemas, moodustuvad vere- ja luurakud. Ta liigutab end, seda on näha ka ultrahelis.

Kolmanda raseduskuu lõpuks on lootest saanud imepisike inimene.

Kuu lõpupoole aeglustub kõhubeebi pea kasv, ent ülejäänud keha kasvab väga kiiresti edasi. Luud hakkavad võtma õiget kuju, ehkki enamik neist on veel kõhrest. Kuigi sugu on määratud juba eostamise momendist, arenevad esialgu paralleelselt nii mehe kui ka naise suguelundite alged. Hormoonide toimel hakkavad nüüd arenema ainult ühe soo suguorganid ja teised taandarenevad, kuid siiski ei anna ultraheliga lapse sugu veel määrata.

Hakkavad funktsioneerima organid: pankreas toodab insuliini ja neerud eritavad uriini. Kuu lõpuks on lootest saanud imepisike inimene. Kõhubeebi imeb pöialt ja tal on tekkinud neelamisrefleks. Platsenta funktsioneerib täielikult, talitades loote kopsude, neerude, maksa, seedetrakti ja immuunsüsteemina.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Söö väikestes kogustes ja tihti. Hoidu teravamaitselistest toitudest.
  • Räägi oma tunnetest lähedastega ja otsi suhtluseks rasedate vestlusringe. Kui tunned meeleolulangust, räägi sellest oma ämmaemandaga.
  • Hoia kehalist aktiivsust – spetsiaalne rasedate võimlemine või ujumine mõjub hästi tervisele, tugevdab immuunsüsteemi, ennetab meeleolukõikumisi ning valmistab ette sünnituseks.
  • Joo vett, see viib kahjulikud ained organismist välja ja kiirendab ainevahetust.
  • Varu rasedariideid ja spetsiaalset pesu. Osta rinnahoidja, mis toetab hästi rindu.