Sünnitusjärgses osakonnas võid olla kas ühis- või perepalatis. Ühispalatis on 2–4 naist, perepalat on vaid sulle, beebile ja sinu tugiisikule. Osa sünnitusmaju pakub ka ema-lapse palatit, kus saad olla kahekesi oma beebiga. Kui kõik kulgeb ootuspäraselt, viibid sünnitusjärgses osakonnas 2–3 päeva. Selle aja jooksul käib ämmaemand sind ja beebit iga päev vaatamas, lapse vaatab üle ka lastearst ning vajaduse korral peab ämmaemand nõu naistearstiga.

Kasuta iga hetke, kui laps magab, et ka ise puhata.

Erandkorras, kui sinu ja beebiga on kõik hästi, võidakse teid koju lubada ka varem. Ämmaemand jagab sulle ja su tugiisikule esmast teavet, kuidas hoolitseda lapse naha, voltide, silmade, genitaalide eest ning jälgida beebi kaaluiivet.

Beebi protseduurid

Sünnitusjärgsete päevade jooksul vaatab su lapse üle lastearst. Ta kuulab südametegevust ja hingamist, kontrollib keha, lõgemeid, silmi, kõrvu, suulage ja pärakut ning rangluid ja puusaliigeste liikuvust. Arst hindab lapse välimust, käitumist, naha värvust, lapse aktiivsust ja kaasasündinud reflekse. Ka tehakse 24 tunni vanusele beebile sinu nõusolekul tuberkuloosivaktsiin ning võetakse enne kojusaatmist kannast n-ö nelja täpi proov ehk proovid sünnitusjärgsete ainevahetushaiguste skriininguks.

Kõik vastsündinud läbivad sünnitusmajas ka kuulmisskriiningu uuringu. Mõnikord ei näita kuulmisuuring esimesel korral, et kõik on normis, ning seda tuleb mõne aja pärast korrata. Ei tasu sel puhul muretseda, sest tita kuulmekäigud on kitsad ning neis võib esineda lootevõiet.

ÕPPIMISE AEG

Esimesed päevad on õppimise aeg. Sul võib tekkida hulgaliselt küsimusi nii vastsündinu välimuse kui ka käitumise kohta, emotsioonid võivad kõikuda, väsimus võib varjutada rõõmu – see kõik on loomulik. Sa võid olla väga väsinud, aga magada ei suuda. Jälgid kogu aeg last, tunned ärevust, kas ta ikka saab süüa ja kas temaga on kõik korras.

Ammuta ämmaemandalt nii palju infot kui võimalik. Kasuta iga hetke, kui laps magab, et ka ise puhata. Võta sünnitusmajast kaasa oskus järgida rütmi: kui magab laps, magab ka ema. Nii säästad ennast ja hoiad mõnusat lähedast kontakti oma titaga.