Kui lapse seisund on hea, jääb ta sinuga nahakontakti kuni kaheks tunniks. Kui ämmaemand on sünnitusteed korrastanud, julgustab ta sind titat imetama. Tavaliselt annab ka beebi selleks märku – enamik lapsi soovib 30–60 minutit pärast sündimist süüa. Varane imetamine on väga vajalik ka sulle, sest imetamine aitab emakal kokku tõmbuda ja vähendab verekaotust. Sobivat hetke oodates ole lapsega koos, hoia teda oma kõhul paljalt, sest lähedus soodustab imetamist. Laps on sinu kehasoojuses ja läheduses palju aktiivsem ning su keha reageerib lapse puudutustele rinnapiima tekitamisega.

Vastsündinu valmisolekust rinda otsida annab märku see, kui beebi avab silmad ja püüab sulle otsa vaadata, liigutab ja sirutab käsi-jalgu, teeb kätega haaramisliigutusi ning küünitab end rinna poole. Need on otsimisrefleksi tunnused. Samal ajal hakkab beebi ka suud avama. Keel ilmub nähtavale ning laps lakub ja üritab suuga haarata kõike, mis ette jääb, kuni lõpuks leiab rinna. Vastsündinu leiab enamasti rinna ise, kuid loomulikult võid sa teda ka aidata.

Vastsündinu võib esialgu imeda vaid mõne minuti, vahel kauem. Lase tal haarata üht nibu ja kui ta sellest lahti laseb, katseta teist. Jälgi last, kõik titad on sünnist saati erineva loomuga ja ka erinevad sööjad.

Ka keisrilõike korral pannakse laps rinnale nii kiiresti kui võimalik, tavaliselt juba operatsioonitoas. Edasi saab isa pakkuda lapsele lähedust ja nahakontakti ning seejärel abistada ema lapse toitmisel. Tavaliselt võtab rinnapiima koguse suurenemine pärast keisrilõiget veidi enam aega kui loomuliku sünnituse puhul. Ole kannatlik ning küsi vajaduse korral imetamisnõustajalt nõu. Nii nahakontakt beebiga kui ka sage rinna pakkumine loovad soodsad tingimused, et rinnapiim kiiremini rinda jõuaks.

TERNESPIIM EHK KOLOSTRUM

Ei ole vaja karta, et piima pole. Rinnapiima hulk suureneb tuntavalt alles 2.–5. päeval pärast sünnitust, kuid kõigi emade rinnas on lapse sündides olemas väga kasulik ternespiim. See näeb välja rinnapiimast erinev: poolläbipaistev, kollakas või sinakas kleepjas vedelik. Sellest hoolimata on see väga väärtuslik ja esimestel päevadel ei vaja beebi midagi muud. Ternespiim kaitseb teda võimalike haigustekitajate vastu, millega ta paratamatult pärast sündi kokku puutub, paneb tööle vastsündinu õrna ja alles küpseva seedesüsteemi ning mõjub lahtistina, tuues soolestikust välja mekooniumi ja kaitstes beebit sellega kollasuse eest.

Ternespiima kogus on väike, aga ka vastsündinu magu on väike ja sinna ei mahugi rohkem toitu kui üks-kaks teelusikatäit. Vastsündinule piisab esimestel päevadel korraga 2–12 grammist ternespiimast. Paku neil päevadel titale rinda võimalikult sageli.