Nahk-naha kontakt

Kohe pärast sündi pannakse vastsündinu sinu kõhule ja kaetakse tekiga. Sel nn varasel sünnitusjärgsel perioodil on tital sinu kõhul turvaline ja soe, ent siiski peab hoolitsema, et tal külm ei hakkaks. Tita tuleb sinu 37kraadisest kehasoojusest sünnitustoa 22kraadisesse ja see on talle järsk temperatuurilangus.

Paar tundi pärast sündi on vastsündinud erksad ja uurivad ümbrust. See on ideaalne aeg, et omavahel tutvuda. Nahk-naha kontakt elu esimestel tundidel ja päevadel aitab suurendada teie ühtekuuluvustunnet, pakub beebile turvalisust ja on tema edasises arengus ääretult oluline.

Kui sünnitus on kulgenud ootuspäraselt ja ka pärast lapse sündi komplikatsioone ei teki, laseb ämmaemand teil rahulikult teineteisele silma vaadata. Nabaväät pulseerib veel mõnda aega, see tagab lapsele hapniku ajaks, kui tema kopsud tööle hakkavad, ning veri, mis oli lapse sündimise hetkel platsentas, jõuab tagasi lapse kehasse. Umbes 5–10 minuti pärast teeb ämmaemand vaikselt nabaväädi analüüsid (määratakse lapse vere hapnikusisaldus ning pH, osal lastel veregrupp ning reesusfaktor), klemmib nabaväädi ja palub tugiisikul selle läbi lõigata, kui nii on kokku lepitud, või teeb lõike ise. Ei maksa karta, et lõikamine kellelegi haiget teeb, sest nabaväädis närve ei ole.

Platsenta sündimine

Sünnituse protsess lõpeb platsenta sünniga. See toimub 10–30 minuti jooksul. Sinule tähendab see veel mõnd pressimist. Platsenta sünnitamine ei ole valus. Oluline on, et platsenta ja lootekestad sünniksid terviklikult ega tekiks verejooksu.

Sünnitusteede kontroll ja õmblused

Kui platsenta on sündinud, kontrollib ämmaemand üle su sünnitusteed – emakakaela, tupe ning lahkliha. Kui esineb rebendeid, õmbleb ämmaemand need kokku. Selleks teeb ta sulle kas lokaalse tuimastuse või kasutab epiduraalanalgeesiat, mida sünnituse ajal vaja läks. Kui võimalik, on beebi ka sinu korrastamise ajal su kõhul. Vahel harva võivad tekkida tõsisemad rebendid, mida õmbleb naistearst operatsioonitoas. Enamasti õmmeldakse resorbeeruva niidiga, mis imendub 30–40 päeva jooksul. Ämmaemand annab sulle nõu, kuidas õmblusi hooldada.

Verekaotus

Keskmine verekaotus sünnituse järel on umbes 500 ml. Kui emaka kokkutõmbed ei ole pärast sünnitust piisavalt tõhusad, ei sulgu veresooned platsenta kinnitumise kohal emaka seinas ja see võib viia suurema verekaotuseni. Just seetõttu hindab ämmaemand sünnijärgselt emaka toonust. Kokkutõmmete tugevdamiseks ja verejooksu peatamiseks teeb ämmaemand sulle profülaktilise oksütotsiinisüsti lihasesse või veeni.

Sünnitusjärgselt võib 3–4 päeva erituda veidi rohkem verd, menstruatsioonilaadset voolust (ehk lohhiaid) võib esineda kuni 8 nädala jooksul. Ehkki naise organism taastub reeglina verekaotusest hästi, mõjutab ülemäärane verekaotus energiataset, meeleolu, imetamise alustamise õnnestumist ja rinnapiima hulka.

Naise üldseisundi kontroll

Enne sünnitusjärgsesse osakonda saatmist soovitab ämmaemand sul ära käia WCs, jälgib su enesetunnet, mõõdab vererõhku, pulssi ja kehatemperatuuri.

PROTSEDUURID VASTSÜNDINULE

Apgari hinne. Esimesel minutil pärast sündi pannakse beebile Apgari hinne, mis on kasutusel kogu maailmas. Ühe minuti vanusel lapsel hinnatakse südametegevust, hingamist, nahavärvust, lihastoonust ja reflekse ehk reageerimist ärritajatele. Iga selline näitaja võib saada 0 kuni 2 palli. Apgari hinne 7–10 palli näitab, et laps on heas seisundis, 5–6 palli saanud lapsed vajavad tähelepanu ja abi. Vastsündinud hindega 4 ja vähem palli vajavad abi hingamisel, pikemat jälgimist, lisauuringuid ja ravi. Samu näitajaid hinnatakse ka viiendal ja vajaduse korral kümnendal eluminutil.

K-vitamiin. Kuna äsjasündinud lapse soolestik on steriilne, pole seal veel piisavalt mikroobe selle vitamiini tootmiseks ning imikutel tekib hüübimisfaktorite vaegus. See võib põhjustada iseeneslike veritsuste teket soolestikus või ajus. Selliste raskete tüsistuste vältimiseks süstitakse kõigile vastsündinutele vanemate nõusolekul esimese kahe tunni jooksul K-vitamiini. See on oluline vitamiin, mis hoiab ära sisemisi verejookse. Ühekordne süst tehakse beebile reielihasesse.

Kaalumine-mõõtmine. Vastsündinu kaalutakse-mõõdetakse enamasti siis, kui peret hakatakse sünnitustoast ära saatma, see tähendab 1,5–2 tunni pärast. Laps kaalutakse ning mõõdetakse tema pikkus, pea- ja rinnaümbermõõt. Pärast kaalumist ja mõõtmist pannakse ta riidesse ja teid viiakse üle sünnitusjärgsesse osakonda.