Alati ei pruugi rasestumine lihtne olla. Sellel on mitu põhjust. Nimelt pole ka tervel naisel alati kõik tsüklid ovulatoorsed ja mehe viljakus võib olla kõikuv, alati ei õnnestu olla nn õigetel päevadel vahekorras, samuti tuleb seksimises ette pause. Seepärast võib paljudel paaridel esineda perioode, mil proovitakse rasestuda, kuid see ei õnnestu. Vahel võivad need perioodid venida üsna pikaks ning siis kipub siginema mure võimaliku viljatuse pärast.
Vahel on asi selles, et plaan last saada on liiga kindel. Kui ettevalmistumine teeb head, siis liigne plaani külge klammerdumine võtab spontaansuse ära. Spontaansus ja rõõm armastuse jagamisest käivad lapse eostamise juurde. Liiga jäik raseduse planeerimine võib anda hoopis vastupidise efekti ning tekib stress. Kõrge stressihormoonide tase aga võib põhjustada hoopis viljakuse langust – hormoonid, mida toodavad teineteist armastava mehe ja naise kehad ning mis toetavad rasestumist, võivad pinge tõttu organismist kaduda.
Mõnel paaril võtabki rasestumine kauem aega kui teistel, aga viljatuse uuringuid on mõtet alustada alles siis, kui olete proovinud rasestuda vähemalt 1 aasta jooksul. See tähendab, et olete olnud vahekorras regulaarselt, umbes 2–3 korda nädalas, ilma rasestumisvastaseid vahendeid kasutamata. 80–90% naisi rasestub aasta jooksul ja suur osa ülejäänutest teise aasta jooksul spontaanselt.
Mida siis teha?
Kui teie kannatlikkus pannakse proovile ja kaht triipu rasedustestile ei teki, üritage järgida ovulatsiooni ja rihtida seks muude päevade kõrval ka n-ö õigele ajale. Apteegis on müügil koduskasutatavad ovulatsioonitestid, mis näitavad täpselt ära viljakad päevad. Ovulatsioonitest aitab uriinis määrata luteiniseeriva hormooni (LH) tõusu, mis toimub 24–36 tundi enne ovulatsiooni. Kui olla LH tõusule järgneva 48 tunni jooksul vahekorras, on tõenäoline, et see toimub kõige viljakamal ajal. Kui LH tõusu ei teki, võib oletada, et ovulatsioonitesti tegemise ajal ovulatsiooni ei olnud. Ovulatsioonitestid on müügil enamasti viie kaupa pakis – sellest kogusest piisab, et regulaarse menstruaaltsükli korral LH tõusu kindlaks teha. Iga testi saab kasutada vaid üks kord.
Spontaansus ja rõõm armastuse jagamisest käivad lapse eostamise juurde.
Rasestumist võib soodustada ka mõnest ainest hoidumine. Näiteks võib rasestumisele takistuseks saada vahekorra ajal kasutatav libesti. Samuti tasub vältida suitsetamist, alkoholi ja ravimeid – needki võivad takistada rasedaks jäämast.
Abi võib olla väikestest nippidest. Näiteks võiksid armumängu järel lebada umbes viis minutit ning alles siis minna WCsse. Paljudel naistel on komme minna kohe pärast vahekorda pissile, kuid see kahandab võimalust rasestuda.
Kui hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid on varasemalt pikka aega kasutatud, võib see samuti naise keha loomulikku toimimist häirida. Kui sinu menstruatsioonid ei ole pärast hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest loobumist paari-kolme kuu jooksul taastunud või on su tsükkel väga ebaregulaarne, võiksid pöörduda naistearstile.
Kindlasti soodustab rasestumist see, kui partneritel on rahulik pingeta aeg. Elame põneval, kuid stressirohkel ajal. Meie keha, tunded ja mõtted on omavahel tihedalt seotud ning väga paljusid kehalisi vaevusi põhjustab just nimelt stress. Kiire elutempo, pingeline töö ja hirmud toimetuleku ees hoiavad keha pidevas erutusseisundis. Kui kehas on väga suur pinge või ärevus, siis on raske saavutada stabiilset ja harmoonilist seisundit, milles saaks tekkida rasedus. Viljastunud munarakk vajab väga palju energiat, et kasvada, kuid stressis organismil ei pruugi seda jaguda mõlema, nii embrüo kui ka enda jaoks. On teada lood paaridest, kes on soovinud pikalt rasestuda, kuid asjatult, aga siis ühisel puhkusereisil on see õnnestunud. Puhkusel said keha ja meeled puhata.
Öeldakse, et lapsed on armastuse vili, seega seksi peaeesmärk võiks olla soov teineteisele armastust väljendada. Armastusel on väga võimas jõud. Kui vahekorda toetab armastus ja mõlemad seda naudivad, tekivad kehas hormoonid, mis toetavad rasestumist. Kui aga vahekorra eesmärk on ainult rasestumine, ei pruugi neid tekkida.
Ja lõpuks on hea teada, et iga laps valib tulekuks oma aja. Kui meel on ikka pinges, aruta enda rahustuseks olukorda naistearsti, ämmaemanda, perearsti või raseduskriisi nõustajaga.
KUIDAS RASESTUMISELE KAASA AIDATA
- Seksige tihti. Kõige sujuvamalt läheb rasestumine neil paaridel, kes elavad regulaarset ja tihedat seksuaalelu iga päev või üle päeva.
- Seksige ovulatsiooni ajal. Kui igapäevane seks pole nauditav, olge vahekorras 2–3 päeva nädalas, alustades varsti pärast menstruatsiooni lõppu.
- Sihi normaalkaalu. Nii ala- kui ka ülekaal võib mõjutada naise viljakust.
- Loobuge suitsetamisest. Tubakal, sh e-sigarettidel, on kopse kahjustava mõju kõrval ka viljakust vähendav toime.
- Vältige alkoholi. Sage alkoholi tarbimine võib vähendada viljakust.
- Vähendage kohvijoomist. Kuni kaks tassi kohvi päevas on ülemine piir.
- Ära trenniga üle pinguta. Väga intensiivsed trennid rohkem kui viis tundi nädalas võivad põhjustada ovulatsioonide ärajäämist.
- Vaadake üle ravimikapp. Teatud ravimid võivad teha eostumise keerulisemaks.
- Vähendage stressi oma elus. Pinge, ärevus ja depressioon mõjutavad nii naise kui ka mehe viljakust.