Nagu elus ikka, on ka imetamisel oma väljakutsed. Sünnitusmajas on abi ukse taga, sest seal töötavad ämmaemandad, õed ja arstid, kes kõigile su küsimustele vastata oskavad. Siiski ei saa imetamine esimestel päevadel selgeks – iga beebi on eriline, pealegi areneb vastsündinu kiiresti ja see, mis kehtis eile, ei pruugi sobida täna. Ei ole olemas kõigile sobivat retsepti, kuidas imetamine peab kulgema – see on pigem ema ja lapse suhte loomine, kus arenetakse päev korraga.
Sellepärast on esimene soovitus – kui tunned kodus, et imetamine ei suju ja pinge kasvab, võta aeg maha, poe beebiga koos voodisse, hoia teda nahk-naha kontaktis. Vaata, et kõik vajalik oleks käeulatuses: lapike lapse suu pühkimiseks, padjad ja tekid, veepudel sinu jaoks. Joo palju vett, imetamine viib vedelikku kehast välja ja teeb suu kuivaks. Las teised pereliikmed teevad süüa, sina ja beebi tegelete emapiimatarkuste õppimisega. Ära piira imemiseks kuluvat aega, paku beebile rinda alati, kui ta selleks märku annab. Rinnapiim on väga kergesti seeditav, mistõttu ei ole tita organismile koormav, kui beebi peaaegu et kogu ööpäeva vaid väikesi pause tehes imeb – nagu mõned vastsündinud ka teevad.
Tuleta endale meelde, et kõik möödub. Mööduvad nii tundlikud rinnanibud kui ka sinu mure selle pärast, et beebi sööb liiga vähe või liiga sageli. Ühel hetkel – tavaliselt läheb selleni umbes kuus nädalat – saavutate te beebiga oma, just teile sobiva rütmi ja sobiva rinnapiima koguse. Selleks ajaks taastub ka sinu jõud.
Valulikud rinnanibud
On emasid, kelle beebi imeb innukalt ja imemisvõte on õige, kuid siiski muutuvad rinnanibud tundlikuks. Valulikkus võib tekkida just imetamise alguses, kuid kui piim on hakanud voolama, annab valuaisting enamasti järele. Hea on teada, et see läheb ajaga üle. Tundlikkuse leevendamiseks võib olla abiks, kui nibusid määrida pärast imetamist rinnapiimaga. Ka õhuvannid pärast imetamist mõjuvad rahustavalt.
Tugev valu on märk valest imemisvõttest või -asendist. Valu põhjuseks võivad olla ka lõhed nibudel, rinnapõletik, soor, piimavill, lapse suu anatoomilised iseärasused või ema hormonaalsed muutused. Ei pea taluma sellist valu, mis paneb kannatama, hambad ristis. Kui see nii on, küsi kindlasti abi imetamisnõustajalt.
Lamedad rinnanibud
Vahel muretsevad emad, kas laps saab piima kätte, kui rinnanibud on lamedad. Hea on teada, et beebid on võimekad – nad suudavad imeda end ka käenaha külge. Seega pole teie õigesse imetamisrütmi saamine seotud sinu rinnanibude kujuga, vaid alguse konarused on loomulik protsess, kus paljud vajavad tuge ja aega harjumiseks. Beebi imeb piima rinnast, rinnanibu on talle vaid orientiir, kus rind asub, ning hõlbustab rinna haaramist. Titad suudavad imeda ükskõik millise kujuga rinnanibuga rinnast, küsimus on vaid rinna haaramise hõlpsuses.
Ära piira imemiseks kuluvat aega, paku beebile rinda alati, kui ta selleks märku annab.
Abi on sellest, kui annad beebile aega rindadega tuttavaks saada. Olge igal võimalusel nahk-naha kontaktis, pikutage paljana soojas toas, luba tal alati rinda haarata, kui ta vähegi tahab. Mõned beebid õpivadki ise kõige paremini. Jälgi, et tita haaraks rinda avali suuga. Kui ta on rinna suhu saanud, venitab ta aktiivse imemisega ise rinda ja nibu väljapoole.
Aitab ka rinnanibude kerge stimuleerimine enne toidukorda. Sellega vallandub tõenäoliselt oksütotsiini, mis muudab nibud kõvemaks, need ulatuvad rohkem väljapoole ning lapsel kaasneb imemise alustamisega positiivne emotsioon – piim kohe tuleb. Hea lahendus aidata beebil rinda haarata on rinnale nn voldi tegemine: toeta rinda sõrmedega alt ning vajuta pöidlaga õrnalt peale. Kui laps on rinna suhu saanud ja imeb aktiivselt, lase rind vabaks. Tähtis on jälgida, et sa ei vajutaks liiga nibu lähedalt.
Laps ei võta rinda
Vahel juhtub, et beebi nutab ja tundub näljane, aga kui talle rinda pakud, muutub ta veel pahuramaks. Loobu hetkeks rinda pakkumast, selle asemel võta beebi kindlalt sülle ja rahusta teda. Kui emas on rahutust või ärevust, tajub beebi seda ja läheb samuti ärevile – kui saad, palu partneril mõnda aega beebit hoida, rahune ja proovige siis uuesti. Proovi alustuseks pigistada natuke piima titale otse suhu. Mõned lapsed võivad siis meelsamini tahta imeda, kui teavad, mis neid ees ootab. Abi võib olla ka eri asendite proovimisest, keskkonna vahetamisest ja sellestki, kui beebi on pisut unisem.
Kui tundub, et rinnapiima ei jätku
Rinnapiima kogus sõltub rindade tühjendamise sagedusest, imetamise kestusest ja lapse imemistehnika efektiivsusest. Väga tihti tundub, et piima on vähe, kuigi seda on piisavalt. 1–2 kuud pärast sünnitust rindades aset leidvad muutused tekitavad paljudel emadel tunde, et rinnad on tühjad ja lõdvad, järelikult on rinnapiim kadunud.
Proovi pakkuda igal toidukorral mõlemat rinda, laps saab nii rohkem. Sageli on asi beebi käitumise tõlgendamises – emale tundub, et laps on rahutu ja tahab kogu aeg süüa, piima on vist vähe ja tuleks lutipudelist juurde anda.
Paljud lapsed korraldavad iga paari nädala järel rahutuid ja tiheda imemise perioode, millega nad suurendavad rinnapiima tootmist. Sel ajal tulebki aeg maha võtta, paar päeva kodus vaid lapse päralt olla, kuni rinnapiima kogus suureneb ja kõik taas laabub. Kui siiski kahtled, konsulteeri enne lisa pakkumist ämmaemanda või imetamisnõustajaga.
Piimapais
Rinnast keeldumine ja vastupunnimine esimesel elunädalal võib olla seotud piimapaisuga. See võib tekkida imetamise alguses suurenenud piimahulgast. Tavaliselt saate haiglast koju beebi teisel-kolmandal elupäeval, umbes samal ajal suureneb piima kogus. Alguses võib piima tekkida rohkem, kui beebile vaja. Rind muutub liigsest piimast suureks, kuumaks, kõvaks, nahk tundub pingul. Ka nibuväli on pingul, beebil on raske rinda haarata ja ta ei saa piima kätte. Sellest annab ta kõvahäälselt teada. Nuttev beebi kütab end üha enam üles ning seda raskem on tal rinda haarata.
Alguses võib piima tekkida rohkem, kui beebile vaja.
Siingi on parimaks raviks rahu. Rahune ise ja püüa siis titat rahustada. On lihtsaid võtteid, kuidas rind paisu ajal lapsele pehmemaks ja lihtsamini haaratavaks muuta. Näiteks aseta rinnale enne imetamist midagi sooja, kas soojakott või soe käterätik. Kui saad, võid minna veidikeseks sooja duši alla. Kui rind on soe, võid seda kergenduseks käsitsi veidi lüpsta, nii et piima hakkaks voolama. Sedasi on rind veidi tühjem ja pehmem, nibuala vähem pingul ja lapsel lihtsam seda haarata.
Kui rind ebamugavalt pakitseb, võid kergenduseks ka veidi piima välja pumbata. Tee seda enne imetamist ja võimalikult vähe, muidu saavad rinnad signaali, et piima kulub palju ja seda on vaja veelgi juurde toota. Pärast imetamist aseta rinnale midagi jahedat, näiteks külmakott, külm rätik või külmikust võetud puhtad pestud peakapsalehed. Viimastega vooderda kogu rind, vaid nibu jäta vabaks. Külm aitab alandada turset ning leevendab ebamugavust.
Rinnapõletik
Rinnapõletik ehk mastiit algab tavaliselt ummistunud piimajuhast, mis sulgeb rinnas mõne piimanäärmesagara, nii et piim ei pääse voolama. Selle tagajärjel tekib kõva valulik tükk ühes rinnas. Vahel jääb see tükk sügavale rinna sisse ja seda pole kerge leida. Ummistuse püsimisel surve rinnas tugevneb, sest piima tekib järjest juurde. Tükk rinnas püsib, valu muutub tugevamaks ning kaasneb halb enesetunne. Seejärel võivad lisanduda põletikutunnused – võib tõusta kõrge palavik vappekülma ja peavaluga.
Et ummistusest ei kujuneks põletikku, on oluline tegutseda kohe õigesti. Kõige tähtsam on ummistus vabastada, et rinnapiim jälle voolaks. Siin on sul abiks beebi, keda toida tema nõudmise järgi, kuid ära suurenda tahtlikult toitmise sagedust mastiidiga rinnast. Kuna suurenenud piimakoguse eemaldamine suurendab tootmist, tekib liigse söötmise või „tühjaks pumpamise“ korral nõiaring ja see on peamine riskifaktor kudede turse ja põletiku süvenemisel.
Võid käsitsi sõõrutada rinnast veidi piima, et sul oleks mugavam, kuni piimatootmine reguleerub lapse vajaduste järgi. Emad, kes kasutavad rinnapumpa, peaksid pumpama ainult selle koguse, mida nende laps tarbib. Võid silitada kergelt tüki asukohta rinnas suunaga nibu poole, kuid väldi sügavat koemassaaži. Sügav massaaž süvendab põletikku, kudede turset ja mikrovaskulaarset vigastust. Väldi ka elektrilisi massaažiseadmeid – kuigi rinnamassaaž võib vähendada valu, ei sobi see koduseks hooldusvõtteks. Pärast toitmist pane tüki kohale 15–20 minutiks midagi külma (purustatud jääd käterätikus, jahe mähis külma veega) ja jäta rind mõneks tunniks rahule. Toida beebit ka teisest rinnast.
Selliseid võtteid kasutades enesetunne tavaliselt paraneb ja tõsist põletikku ei kujune. Valulikkus tüki kohal rinnas võib kesta kauem, kuid mure laheneb enamasti sagedase imetamisega. Kui olukord ei parane ja palavik püsib üle 24 tunni, pöördu ämmaemanda, perearsti või naistearsti poole.
MIKS TEKIB RINNAPÕLETIK?
Põletik tekib piimajuha ummistumisest, mille taga on üks või mitu põhjust:
- liiga harv või lühidalt kestev imetamine;
- järsud muutused imetamiskordade arvus: näiteks kui laps jätab vahele öise söögikorra, oled ajutiselt lapsest lahus, alustad lapsele lisatoidu andmisega liiga vara ja liiga järsku või lähed tagasi tööle ega sõõruta rinnapiima välja;
- ebamugav asend, riiete või sõrmede liigne surve rinnale toitmise ajal;
- ema stress,
- hüperlaktatsioon ehk liigne piimajõudlus,
- mikrobioomi puudutavad tegurid ja tasakaal,
- antibiootikumide või probiootikumide kasutamine.
Kui imetada ei saa või ei tohi
Mõnikord võib ema või lapse tervise tõttu olla imetamine vastunäidustatud. Siis peab lapsele andma esimesel eluaastal piimasegusid ja jälgima nende valmistamisel täpselt pakil olevaid juhiseid. 1. eluaastal imikule lehmapiima pakkuda ei tohi.
Imetamine on keelatud, kui
- lapsel on harvaesinev ainevahetushaigus (galaktoseemia);
- emal on ohtlik nakkushaigus, HIV, aids või äge ravimatu tuberkuloos;
- ema peab võtma ravimeid, mis imenduvad rinnapiima, näiteks vähiravimit, liitiumi, ergotamiini, metotreksaati, rahustit või uinutit;
- emal on narkosõltuvus.
Imetamine võib olla häiritud, kui:
- emal on harvaesinev rinna näärmekoe vähesus või trauma või operatsioonijärgne nibunärvide kahjustus;
- emal on raske tervislik seisund, mis ei võimalda lapsega piisavalt tegeleda;
- ema kahjulikud harjumused (suitsetamine, alkohol) muudavad rinnapiima maitset, võivad vähendada rinnapiima kogust ja põhjustada lapse rahutust;
- lapse tervisega on probleeme (huule- või suulaelõhe, Downi sündroom, suur südame- kahjustus);
- lapsel on äärmuslikult tugev allergia.
Rinnalaps lutipudelit ei vaja
Lutti ei ole mõistlik kasutada piimapaisu ajal ja esimestel nädalatel pärast sünnitust, kui laps alles õpib rinnast piima kätte saama. Sünnist alates lutti imedes kujuneb lapsel vale imemisvõte, imetamine on valulik ja sul ei pruugi tekkida piisavalt rinnapiima. Lutti imedes peab laps pikemaid söögipause ja selle tulemusel võib rinnapiima hulk väheneda. Rinnalapsel ei ole ka hiljem lutti tarvis. Ka regulaarne lutipudeli pakkumine lõpetab imetamise pigem varem. Piima kogus väheneb ja laps võib loobuda rinnast ka siis, kui annad talle pudelit vaid paar korda nädalas.
RINNAPIIMA LÜPSMINE KÄSITSI
Käsitsi lüpsmine on oluline oskus nii juhul, kui beebi ei saa imeda, kui ka selleks, et vähendada näiteks piimapaisu vaevusi. See pakub kontrolli oma rindade tervise üle ning võimalust lahendada imetamisega seotud probleeme.
Näiteks on see mugav lahendus esimestel päevadel, kui ternespiim eritub tilkadena, siis, kui vaja rinda stimuleerida või saada rinnale last, kes rinda hästi ei võta. Ka pikema lahusoleku korral vajavad ema rinnad tühjendamist. Seda tuleb teha enesetunde järgi ja umbes sama tihti, kui laps imeks, vähemalt kaheksa korda ööpäevas. Nii säilib rinnapiima kogus ja esimesel võimalusel saad lapse uuesti rinnale võtta.
Et rinnast piima välja lüpsta ehk sõõrutada, pese hoolikalt käed ja vali sobiv puhas anum, kuhu piima lüpsta. Võta mugav asend. Soovitatav on enne lüpsmist juua sooja jooki, panna rinnale midagi sooja, teha rinnale õrna massaaži ja silitada rinda nibu suunas.
Lüpsmiseks aseta pöial ja nimetissõrm umbes 3 cm nibust kaugemale rinnale nii, et käest moodustub C-tähe kuju ja nibu jääb sõrmede vahelise sirgjoone keskele. Suru sõrmedega rinda rinnakorvi vastu, vajutades rütmiliselt nibu suunas mitmeid kordi. Võib võtta mõne minuti, kuni piima erituma hakkab.
Kogu piimatilgad topsi. Mõne aja pärast muuda sõrmede asendit rinnal, et saaksid tühjaks ka teised piimajuhad. Lüpsa piima ka teisest rinnast.
Rinnapiima säilita kinnises nõus ja kirjuta peale sõõrutamise kuupäev ja kellaaeg.
- Toatemperatuuril kuni +26 °C säilib rinnapiim 6–8 tundi.
- Külmikus temperatuuril +4 °C säilib rinnapiim kuni 72 tundi.
- Sügavkülmikus temperatuuril –18 °C säilib rinnapiim vähemalt 3 kuud.
Äsja lüpstud kehasooja piima ei tohi segada külmkapist ega sügavkülmast võetud piimaga, see tuleb enne jahutada eraldi nõus.
Tassi ja nõelata süstla meetod
Vahel on siiski vaja ajutiselt anda beebile süüa muul viisil kui otse rinnast. Selleks on vaja piim rinnast käsitsi välja lüpsta ja seda beebile pakkuda kas lusikalt, väikesest tassist või ilma nõelata süstlast. Ka oma sõrmelt võid piima pakkuda, beebi oskab seda sõrme pealt edukalt imeda. Tassi kasutades täida anum kolmandiku ulatuses ja kalluta nii, et vedelikunivoo jõuab tassi servani – laps tunneb esimese piimatilga maitset ja lõhna, ajab huuled torru ning hakkab omas tempos üle tassi serva imema. Nii võivad juua ka väga väikesed, isegi enneaegsed lapsed.
Vastsündinule võib rinnapiima anda ka suurema, ilma nõelata süstla otsast. Süstlast toitmise alternatiivi soovitatakse, kui laps keeldub rinda haaramast. Lapse abistamiseks saab süstlast niristada piima nibuväljale, et see niriseks rinnanibule, samuti võib rinnapiima süstlalt lapse suhu või oma suurele sõrmele tilgutada, kust laps seda imeda saab.
KUI BEEBI EI VÕTA JUURDE
Vahel saab laps tõepoolest liiga vähe rinnapiima – siis ei suurene tema kehakaal. Põhjused võivad olla väga erinevad, kuid soovitused emale on samad.
- Püüa toita sagedamini ja nii pikalt, kui laps soovib. Väikese sünnikaaluga lapsed on tihti unised, magavad rohkem ega ärka iga kord ka nälja peale. Liiga palju magavat beebit ärata toitmiseks umbes iga 2–2,5 tunni järel.
- Paku iga kord ka teist rinda. Kui laps on umbes 20 minutit ühel rinnal aktiivselt imenud ja endiselt rahutu, siis vaheta rinda – laps ise otsustab, kas tahab seda või mitte. Vahepeal võid teda hoida püstiasendis, et imemisel allaneelatud õhk saaks väljuda. Pärast seda on beebil kergem ja kõhus piima jaoks ruumi rohkem.
- Väldi lutipudelit ja rõngaslutti.
- Suhtle teiste imetavate emadega, külasta mõnda emade tugirühma vms.
- Pea nõu imetamisnõustajaga.
- Kui alustad lisatoiduga, ei tohi väheneda imetamiskordade arv. Paku alati esmalt rinda ja siis lisatoitu.
- Toida last ka öösiti regulaarselt.
Laps on saanud vajaliku koguse rinnapiima, kui ta:
- pissib vähemalt 6–8 korda ööpäevas,
- võtab kaalus juurde vähemalt 500–600 g kuus (esimese kuu kaaluiivet arvesta väikseimast fikseeritud kaalust, mitte sünnikaalust),
- kasvab pikemaks,
- sööb vähemalt 8 korda ööpäevas.