Esimese eluaasta jooksul areneb beebi kiiresti ja läbib kindlaid arenguetappe. Iga motoorse arengu verstapost on oluline, ühestki ei tohiks üle hüpata ega kiirustada selle poole, et tita võimalikult kiiresti kõndima hakkaks. Sinule on tema beebiiga aeg, mil saad ta arengut väga tõhusalt toetada. Kui pakud lapsele tema vanusele vastavaid tegevusi, võimled ja mängid koos temaga, teed talle massaaži ja pai, arenevad motoorsete oskuste kõrval ka teie suhe ja beebi eneseusaldus.

0–3 elukuud

  • Ühekuune laps vaatab sulle silma ja suudab mingiks ajaks pilgu fikseerida. 1. elukuul ei ole beebil oma keha üle erilist kontrolli, enamasti toimivad refleksid. Ta liigutab end ärkvel olles, kuid ei oska keha tahtele allutada.
  • Keskmiselt 2. elukuul õpib beebi hoidma sümmeetrilist kehaasendit. Ta suudab hoida oma pead pikemat aega kehatüvega ühel joonel, sulle otsa vaadata ja naeratada.
  • Keskmiselt 2. ja 3. elukuu vahel oskab tita tuua käed keha keskjoonele ja kindlalt pead hoida. Ta suudab nüüd tahtlikult puudutada enda ees olevat mänguasja või nägu. Tema kaelalihased on muutunud tugevamaks ja pea ei vaja enam nii palju sinu toetust.
  • Keskmiselt 3. elukuul suudab beebi kõhuli olles mõneks ajaks tõsta end küünarvartele, hoida pead üleval ja ümbrust vaadata.

Esimesel paaril elukuul möödub suur osa lapse päevast lamades. Jagage tema nappi ärkvelolekuaega toitmise, suhtlemise, võimlemise ja hügieenitoimingute vahel. Kuni beebi kaelalihased on veel nõrgad, toeta last tõstes ja süles hoides tema pead. Et laps hakkaks kindlalt pead hoidma, võimle temaga, harjutades kaelalihaseid. 2. elukuust alates sobib selleks harjutus, kus võtad kätega tita küünarvartest, pöidlad tema peopesades, ja tõmbad teda aeglaselt seliliasendist poolistuvasse asendisse.

Lapsega rääkides või lauldes hoia teda enda ees ja vaata talle silma.

Riputa lapse lamamiskoha kohale kõrinaid, et ta saaks õppida neile pihta lööma ja seejärel neid haarama. Võta beebivõimlemine teie koduse hommikuse rutiini osaks. Säti see ajale, mil beebil on kõht täis, krooksud välja tulnud, kaka-pissi tehtud ja tuju hea. Beebiga võimlemine ja talle massaaži tegemine on ka teie suhtlemise aeg ja rõõmustab mõlemaid. Hea on mängutekk ja mõni mänguasi, mida vaadata-haarata, liiga palju lelusid väsitab beebit.

Kui laps on rahutu ja tahab lähedust, on hea abivahend kandelina. Jälgi, et laps ei jääks kandelinasse liiga kauaks ja teil oleks aega ka motoorseid oskusi õppida.

ESIMENE TRENN: KÕHUTAMINE

Väga hea treening kaela- ja kehatüvelihastele on kõhuliasend. Kõhuli võid titat panna alates ajast, mil tema nabakönt on ära kukkunud ja naba paranenud. Kuni tita ise pöörata ei oska, vajab ta siin sinu abi. Algul piisab paarikümnest sekundist kõhuli olekust, tehke seda mitu korda päevas. Edaspidi pikenda aega selle järgi, kuidas beebi jõuab pead hoida. Magama ära teda kõhuli pane, titad magavad külili või selili.

3–6 elukuud

  • Keskmiselt 4. elukuul õpib beebi tahtlikult mänguasja haarama. Tema käed ei ole enam kramplikult rusikas.
  • Keskmiselt 4.–5. elukuul hakkab ta seljalt kõhule pöörama. Nüüd ei tohi teda enam hetkekski üksinda mähkimislauale jätta.
  • Keskmiselt 5. elukuul õpib beebi kõhult tagasi seljale pöörama, kõhuli olles randmetele toetuma ja ringselt
    ümber oma telje liikuma. Sõrmed võivad kõhuliasendis olla veel painutatud, käed rusikas.
  • Keskmiselt 6.–7. elukuul hakkab laps roomama, kõht vastu tasapinda. Mõni laps võib niimoodi liikuda ka tagurpidi.

Aita beebil käsi rusikast avada, selleks silita ta peopesi. Tutvusta beebile tema varbaid ja põlvi, et ta hakkaks neid kergitama ja puudutama, aseta ühele ja teisele poole küljele lelu, et tal oleks huvi end nende poole pöörata.

Lapsed kasutavad kõhuga vastu maad liikumiseks eri stiile. Klassikaliselt roomama, st kasutama vahelduvalt käetõmbeid ja jalatõukeid, ei pruugigi kõik beebid õppida. Mõlema kehapoole vahelduv kasutamine on lapsele oluline koordinatsiooniareng ja selle treenimiseni jõuab ta hiljemalt siis, kui hakkab käputama.

Käputamine on suur samm beebi lihaste ja koordinatsiooni arengus.

6–9 elukuud

  • Keskmiselt 6. elukuul hakkab beebi end kõhuli olles sirgetele kätele lükkama ja tema peopesad on avatud.
  • Keskmiselt 7.–8 elukuul tekib istumistasakaal ja tita suudab istudes lühikeseks ajaks tasakaalu säilitada.
  • Keskmiselt 8. elukuul hakkab laps käputama. Ta on võimeline kõhuliasendist tõusma käpuliasendisse, ennast edasi- tagasi kiigutama ja edasi liikuma.
  • Keskmiselt 8.–9. elukuul suudab beebi iseseisvalt käpuliasendist või külililamangust istuma tõusta ja ka tagasi käpuli minna või kõhuli laskuda.

Nüüd peaks beebi juba enamiku ärkvelolekuajast veetma kõhuliasendis – algul käsi sirgeks lükates, siis nn labakäetoetusest end liikuma lükates ja lõpuks käputama hakates. Käputamine on suur samm beebi koordinatsiooni ja lihaste arengus ja selle oskuse edasiminekut saad kodus teadlikult toetada, ergutades last liikuma ja luues talle võimalusi põrandal olla. Beebitoolis võiks tita viibida vaid lisatoidu söömise ajal.

9–12 elukuud

  • Keskmiselt 8.–9. elukuul hakkab beebi end toe najal püsti ajama – kõigepealt põlvili, siis paneb ühe jala maha ja tõukab end seejärel püsti.
  • Keskmiselt 9.–10. elukuul saab beebi selgeks, kuidas püsti seistes kükki, poolpõlvitusse ja istuma tulla ning õpib toe najal mõlemale poole külgsamme tegema.
  • Keskmiselt aastavanuselt hakkab laps iseseisvalt kõndima. Kõigepealt hakkab ta samme tegema toe abil, lükates enda ees mõnd käepärast eset. Üsna varsti järgneb sellele oskus ilma toeta edasi liikuda.

Kuigi lapsed on keskmiselt aastavanusena valmis kõndima, ei pea neid väga agaralt selleks kiirustama, pigem võiks stimuleerida käputamist, see on edasisele arengule ja lihastele väga oluline treening.

TOETA BEEBI IGAKÜLGSET ARENGUT

  • Räägi titaga, kui temaga koos tegutsete, nimeta tegevusi, inimesi ja esemeid.
  • Mängi talle vaikselt muusikat ja laula.
  • Anna talle mänguasju, mis ergutavad liikuma, kuid ära kuhja teda nendega üle.
  • Hoia teda palju enda lähedal, kallista ja hellita.
  • Võimle kodus ja erguta uute oskuste treenimist; kui soovid, ühine mõne beebivõimlemise grupiga, kuid väga palju saab ära teha ka kodus.
  • Võimaluse korral käige ujumas – see sobib igas eas beebile, arendab igakülgselt, rahustab ja teeb veega sõbraks. Alustage beebidele mõeldud basseinides, suurde basseini võib minna alates 6.–7. elukuust.

Võta aega olla oma beebiga koos ja naudi neid hetki – laps on väike väga lühikest aega.