Beebi esimese arengu- ja hooldusnõustamise saad sünnitusmajas. Kodus tagasi, saad beebi hoolduse ja imetamise üle arutada ämmaemanda, pereõe või perearstiga, kes teeb beebi 5.–7. elupäeval sulle koduvisiidi või ootab sind vastuvõtule kas tervise- või perearstikeskusse.

Varase väljakirjutamise või beebi tervise tõttu võidakse sind beebi 1. elunädala visiidile kutsuda ka sünnitusmajja. Edaspidi juhib beebi arengu jälgimist perearst, beebi 1. eluaasta jooksul kohtute peaaegu igal kuul. Visiitidel kaalutakse ja mõõdetakse last, hinnatakse kasvamist ja arenguoskusi.

Tervel lapsel enamasti eriuuringuid ei tehta. Vaid 9–12 kuu vanusele lapsele, kes on rinnapiimatoidul või piiratud toitumisega, tehakse kliinilise vere analüüs, mille abil hinnatakse hemoglobiini ehk rauataset ning valge- ja punavereliblede arvu. Kuna sel ajal saab laps juba lisatoitu, aitab see vajaduse korral nõustada ema põhjalikumalt menüü koostamises.

VAKTSINEERIMISKALENDER

Vanus Vaktsiin
12 tundi B-viirushepatiit (1. annus*)
1–5 päeva tuberkuloos
2 kuud rotaviirusnakkus (1. annus)
3 kuud poliomüeliit-difteeria-teetanus-läkaköha – Haemophilius influenzae tüüp b ja B-viirushepatiit (1. annus) ja rotaviirusnakkus (2. annus)
4,5 kuud poliomüeliit-difteeria-teetanus-läkaköha – Haemophilius influenzae tüüp b ja B-viirushepatiit (2. annus) ja rotaviirusnakkus (3. annus)**
6 kuud poliomüeliit-difteeria-teetanus-läkaköha – Haemophilius influenzae tüüp b ja B-viirushepatiit (3. annus)
1 aasta leetrid-mumps-punetised (1. annus)
1,5–2 aastat poliomüeliit-difteeria-teetanus-läkaköha – Haemophilius influenzae tüüp b ja B-viirushepatiit (4. annus)
6–7 aastat poliomüeliit-difteeria-teetanus-läkaköha (5. annus)
12–14 aastat inimese papilloomiviirus HPV
13 aastat leetrid-mumps-punetised (2. annus)
15–16 aastat difteeria-teetanus-läkaköha (6. annus)
25, 35 jne aastat (iga 10 a järel) difteeria-teetanus

 

Lisaks on võimalik lapsi vaktsineerida ka teiste nakkushaiguste vastu lapsevanema kulul. Hooajalise gripi vaktsineerimise riskigruppi kuuluvad 6 kuu kuni 7 aasta vanused lapsed ja terviseseisundi tõttu kõrgenenud riskiga 8–19aastased lapsed ja noorukid. Nende vaktsineerimise hüvitab tervisekassa. Infot saad oma perearstilt ja -õelt.

* üksnes HBsAg-positiivsetel või raseduse ajal B-viirushepatiidi suhtes analüüsimata emadel sündinud vastsündinud

** üksnes rotaviirusnakkuse viievalentse vaktsiini korral