Hambad hakkavad suhu tulema 6.−12. elukuul – esimesena lõikuvad tavaliselt alumised ja seejärel ülemised lõikehambad. Enamasti on kolme aastaga kõik 20 piimahammast lapsel suus.

Hammaste lõikumine võib teha lapsele valu. Igemete valulikkust leevendavad üsna tõhusalt jahedad närimislelud – hoia neid enne lapsele andmist külmkapis ja lase tal neid siis närida. Suuremale beebile võid leevenduseks pakkuda ka jahedaid jooke ja lisatoitu. Kui beebil on ikka ebamugav, masseeri ta igemeid oma puhta näpuga, millele pigista peale spetsiaalset igemetele mõeldud valuvaigistavat geeli.

Hammaste tulek võib teha beebi pahuraks ja tekitada lühiajalist palavikku. Kui lapsel tõuseb kõrge palavik, pöördu arsti poole, sest kõrge palavik ei ole tavapärane hammaste tulekuga kaasnev sümptom.

Hambapesuga alusta kohe, kui esimene lõikehammas paistma hakkab. Hambapesuks võib kasutada väikese peaga laste hambaharja või silikoonist näpuharja. Hambapastat pole vaja peale panna. Algul piisab ühest hambapesust päevas. Põimi hambapesu mängu sisse ja vali hetk, mil beebil on hea tuju. Selleks ei pea minema vannituppa, tee hari veega niiskeks ja harja mänguliselt beebi hambaid. Oluline on, et lapsele kujuneks sellest meeldiv harjumus.
Näpuhari asenda tavalise väikese peaga laste hambaharjaga umbes aastavanusel lapsel.

Põimi hambapesu mängu sisse ja vali hetk, mil beebil on hea tuju.

Hambapastaaeg saabub alles siis, kui lapsel on juba ka tagumised hambad suus ja ta oskab sülitada. Muretse väikelaste fluoriidiga hambapasta, korraga piisab riisi- tera suurusest kogusest.

Beebi suutervise hoidmiseks pane tähele järgmist.

  • Lisatoiduga alustades eelista magusatele puuviljapüreedele köögiviljapüreesid.
  • Ära anna lisatoitu sama lusikaga, millega lapse toitu maitsesid, vaid lapse enda lusikaga. Lapse söögiriistad käivad vaid tema suus!
  • Kui lapse lutt kukub maha, siis ära tõmba seda oma suust läbi, vaid loputa lutt veega puhtaks.
  • Magaval lapsel võta rind või lutipudel suust.
  • Ära anna lutipudelist magusaid jooke.
  • Kui lapsel on suur imemisvajadus, kasuta lutti.
  • Lapse hambaid pestes uuri, kas on näha värvusemuutust, täppe vms, mis pestes maha ei tule. Kui neid märkad, mine lapsega hambaarsti juurde.

Neid nõuandeid järgides aitad ennetada hilisemaid probleeme. Laste hambaravi eest tasub tervisekassa kuni lapse 19aastaseks saamiseni.