Toimetulek emaka kokkutõmmetest tingitud valuaistinguga saab alguse mõistmisest, millest tekib sünnitusvalu ja milleks seda vaja on. On kasulik teada, et sinu hirm järgmise kokku- tõmbe ja sünnituse ees suurendab pingeid kehas, mis omakorda põhjustavad suuremat valu. Kui tunned end rahulikult, pingevabalt ja hästi, toetab keha sind mõnuhormooni endorfiiniga, mil on valuvaigistav toime.

Keemiliste valutustamisvahendite alternatiivid on kehatemperatuuril veega vanni ja duši võtmine, õige hingamine ja liikumine. Sünnituse aktiivses faasis läheb tarvis ka tugiisiku pakutavat emotsionaalset abi, mis aitab su üle hetkedest, kui jõud ja eneseusaldus kaovad.

Tänapäeval on paljudele kättesaadav ka alternatiivmeditsiini pakutav, näiteks homöopaatia, refleksoloogia, aroomiteraapia, hüpnosünnitus – vii end kurssi ka nende võimalustega, et sul oleks valik suurest hulgast loomulikest valuvaigistavatest vahenditest.

Kui soovid valuravi, anna ämmaemandale sellest teada. Leebetest vahenditest aitavad soojakotid seljale, massaaž, liikumine ja sobivas asendis olek. Kõige tõhusamalt leevendavad valu soe dušš, vann, massaaž, häälitsemine, teadlik hingamine, tuhude vaheaegadel puhkamine-lõdvestumine ning positiivne hoiak sünnituse ja selle jooksul kogetava valu suhtes. Mõnd naist aitab pallil vetrumine või hernekotil lebotamine, ka kõnniraamile toetumisest on abi.

Valu süvendajad on aga hirm valu või sünnitustegevuse ees, vale hingamistehnika, keha krampis hoidmine ja magamatus. Kui tunned juba raseduse ajal kõrgenenud hirmu sünnituse ees, räägi sellest ämmaemandale või pöördu raseduskriisi nõustaja poole.

VALULEEVENDUS TUGIISIKU ABIL

  • Käte valupunktid. Valupunktide masseerimiseks vajuta oma pöidla ja nimetissõrmega sünnitaja lõdva käe pöidla ja nimetissõrme vahele tekkiva kolmnurga tippu (punktid on valusad). NB! Seda harjutust võib teha ainult sünnituse ajal.
  • Surve pöialdega. Suru pöialdega tuhu ajal selgroo nimmeosas asuvatele lohukestele, samal ajal kui sünnitaja välja hingab.
  • Surve rusikatega. Suru rusikatega nimmepiirkonda, võid teha ka ringjaid, lihaseid venitavaid liigutusi.
  • Surve käelabadega. Käte surve ja silitused ning soojus alaseljal mõjuvad samuti valu leevendavalt. Sooja võib seljale asetada ka kompressina. Mõnikord mõjub valu leevendavalt hoopis külm.
  • Puusade tõstmine. Sünnitaja on käpuli, võib toetuda ülakehaga ka pallile või hernekotile. Aseta sall kõhu alla ja tõsta tuhu ajal vaagnat mõõduka survega ja lase lõdvaks tuhu vaheajal.
  • Selja venitus. Tuhu ajal suru kätega samaaegselt turjale ja alaseljale ning venita selga pikemaks.
  • Selja silitamine. Sünnitaja istub tagurpidi toolil, näoga seljatoe poole, jalad harkis, ja toetab ülakeha toolileenile. Asend võimaldab tugiisikul mugavalt selga silitada – see sobib tuhu ajal ja lõdvestumiseks. Istumine ei ole emakakaela avanemise ajal titale ohtlik.
  • Kaelamassaaž. Pea ja kael koguvad tuhu ajal pingeid. Mudi sõrmedega tuhu vaheajal hellalt naise pead, silita kaela ja õlgu.
  • Reite lõdvestamine. Raputa ja hõõru reielihaseid ning tuharaid tuhu ajal ja lõdvestumisel.
  • Puhkus ja lõdvestus. Tuhu vaheajal saab sünnitaja puhata, nõjatudes ülakeha ettepoole pallile või hernekotile. Lõõgastada aitavad ka puusaringid.
  • Näolihased lõdvaks. Tuhude vahel saab heita pikali sobivasse asendisse ning lasta nägu, kael ja õlad lõdvaks.