Kui loomulikest valu leevendamise võtetest ei ole piisavalt abi, saab kasutusele võtta ravimid. Sageli avaldab sünnitaja ise soovi tõhusama valuleevenduse järele, kuid seda võib pakkuda ka sinu ämmaemand või arst, kui näeb, et oled kurnatud. Õigel ajal appi võetud ravim kergendab sünnituse kulgu ega lase sul ja kõhubeebil liigselt väsida.
Ära karda valuravi küsida, kui tunned, et ei saa valuga hakkama. Ja sa tohid oma otsust muuta – ka siis, kui oled sünnitusmajja tulnud sooviga, et ei taha valuravi, võid ümber mõelda. Valuravi on parem kui pidev võitlus ja pinge. Meie sünnitusmajades kasutatakse vaid selliseid valuravi meetodeid, mis ei ole kahjulikud sulle ega lapsele. Ravimite kõrvalmõjude kohta uuri oma arstilt või ämmaemandalt.
Aqua-blokaad ehk steriilse vee paapulid
Sünnituse algfaasis võib ämmaemand pakkuda aqua-blokaadi. See on valuvaigistamise viis, kus naha alla süstitakse destilleeritud vett. Süstekohas tekib terav kirvendav valu ja kuumatunne, mis hajutab sünnitusvalusid umbes 60–90 minutiks. Sellised veesüstid on naisele ja lapsele ohutud.
Opioidid
Neid kasutatakse siis, kui emakakael on avanenud 3–4 cm, tuhud on ebakorrapärased või väga valulikud. Need leevendavad hästi valu, kuid kõrvaltoimena võivad põhjustada iiveldust ja oksendamist. Mõne tunni jooksul pärast ravimite kasutamist ei ole soovitatav minna lõõgastumiseks vanni, sest ravimid võivad põhjustada uimasust. Kui opioide manustada vahetult enne lapse sündi, võivad need mõjuda pärssivalt vastsündinu hingamisele.
Naerugaas
Dilämmastikoksiid (N2O) ehk naerugaas on üks levinumaid sünnituse valutustamise ravimeid. See on ohutu ja seda võib kasutada kuni lapse sünnini. Naerugaasi antakse hapnikuga segatuna ja seda saad hingata läbi maski, mida hoiad tuhu ajal suu ja nina vastas. Emaka kontraktsioonide vahelisel ajal võtad maski näolt ja hingad tavalist toaõhku. Naerugaasi valu leevendav toime on mõõdukas ning mõnel naisel võib see põhjustada uimasust, iiveldust ja pearinglust. Need kaebused mööduvad ruttu, kui gaasi hingamine katkestada.
Valuravi on parem kui pidev võitlus ja pinge kehas.
Paratservikaalblokaad
Selle puhul kasutatakse tuimastuseks erilist pikka nõela, mille abil arst süstib ravimi tupe kaudu emakakaela kõrval limaskesta all paiknevate närvipõimikute piirkonda. Protseduur ei ole valusam ega ebamugavam kui tavaline tupekaudne läbivaatus ja leevendab hästi emakakaela venitusest tingitud valu. Paratservikaalblokaadi toime kestab 1–2 tundi. Protseduuri tegemise ajal on vaja loodet jälgida KTG abil.
Epiduraalanalgeesia
Epiduraalanalgeesia on efektiivseim sünnituse valutustamise viis. See pakub võimaluse veidi puhata, kui oled pikalt valutanud ja väljutusperiood veel ei saabu. Selle protseduuri teeb anestesioloog. Arst viib epiduraalnõela abil peenikese plasttoru ehk kateetri seljaaju ümbritsevasse epiduraalruumi, kuhu seejärel manustatakse valu leevendavad ravimid. Kateetri paigaldamiseks pead lamama küljel või istuma, kõhubeebi seisundit jälgitakse KTGga. Epiduraalanalgeesiat kasutatakse siis, kui emakakael on avanenud 3–5 cm ning tuhud on tugevad ja regulaarsed. Ühekordne annus leevendab valu tavaliselt umbes 2 tunniks, seejärel võib manustada uue koguse ravimit.
Epiduraalanalgeesia kõrvaltoimeks võib olla vererõhu langus, selle ärahoidmiseks tilgutatakse enne veeni vedelikku. Vahel võivad tuimastuseks kasutatavad ravimid põhjustada naha sügelust, nõrkustunnet jalgades ja raskusi põie tühjendamisel. Harva võib tüsistusena tekkida peavalu, mis võib vajada ravi. Epiduraalanalgeesia leevendab küll väga hästi valu, kuid sünnitustegevus võib jääda loiumaks ning tuhude hoidmiseks võib tekkida vajadus neid oksütotsiiniga toetada. Epiduraalanalgeesia leevendab valu ka pärast sünnitust, sellega jätkatakse näiteks siis, kui on vaja õmmelda sünnitusteede rebendeid. Epiduraalanalgeesiat kasutatakse ka keisrilõike tegemiseks.
Minispinaalanalgeesia
Epiduraalanalgeesiaga sarnase toimega on minispinaalanalgeesia. Protseduur on samasugune, kuid minispinaalanalgeesia ravimid on veidi erinevad ja toimeaeg lühem.