Kui emakakael on saavutanud täisavatuse – kümme sentimeetrit –, algab väljutusperiood. Nüüd on ämmaemand pidevalt sinu juures ja jälgib kõhubeebi sünniteedesse laskumist. Tunned üha tugevamat survet vaagnale ning pärasoolele. Üldiselt annab su keha märku, millal peaksid pressima, kuid tee kindlasti koostööd oma ämmaemandaga, kes juhendab sind, millal tugevamini pressida ning millal hingata ja lõdvestuda.

Laps võib sündida paari pressiga, kuid see võib võtta ka mitu tundi. Sünniprotsessi on võimalik kiirendada, kui sisendad endale, et oled julge ning just sina lubad oma lapse välja. Lõdvestu ja kujuta ette, kuidas beebi välja libiseb. Sa oled väga hea sünnitaja!

Ka nüüd, kui tita sünd on vaid tunni-paari kaugusel, kuula oma keha ja võta asend selle järgi, kuidas on kõige mugavam. Kui vähegi jaksad, kasuta gravitatsioonijõudu – ole püsti, käpuli, sünnitusjäril. Ämmaemand soovitab samuti erinevaid asendeid ja tema julgustusel võite neid proovida. Sagedasimad sünnitusasendid on külili, käpuli, püsti või järi peal. Samuti saab sünnitada kükitades.

Sünnitusvoodi on väga funktsionaalne – seal on mugav olla nii käpuli, istudes kui ka külili. Seliliasendit sünnitusel enam ei soovitata, sest selili olles sulgub vaagna alumine pool ning sünnitusteed muutuvad kitsamaks.

Presside ajal kasuta toena oma häält.

Kui sünnitad aktiivses asendis, saab sinu õndraluu lapse sündides eest ära liikuda, see annab sünnikanalis ruumi juurde. Seliliasend on kohane vaid sinu või beebi terviseprobleemide korral, kui on vaja aktiivset sekkumist. Presside ajal kasuta toena oma häält. Häälitsemist ei tasu alahinnata, see toetab sünnitegevuse edenemist ning aitab leevendada valu. Sünnitus ei ole aeg, mil mõelda, mida keegi teine arvab sinu suust kostvatest häältest – keskendu ainult endale ja lapsele, tee nii, nagu teil kahel parem on.

Vettesünnitus vajab enamasti ettevalmistust. Kui planeerid vettesünnitust, on soovitatav end spetsiaalses perekooliloengus sellega kurssi viia. Sooja duši ja vanni kasutamine tuhude ajal valu leebe leevendajana on üldlevinud ja võimalik paljudes sünnitusmajades.

Paljudele naistele on beebi väljasurumine lihtsam ja vähem valulik kui tuhude aeg. Siiski võib see pingutust nõuda, sest tõenäoliselt oled sa väsinud ja sul tuleb leida jõuvarusid, et aidata lapsel sündida. Ta liigub iga pressiga väljapoole, kuid see võtab omajagu aega.

Sünnituse peatset lõppemist märgib hetk, kui beebi pea on väljunud poole peale. Sel ajal tuleb teha ämmaemandaga head koostööd. Jõudu võib sel hetkel anda tita pea katsumine. Hea on teada, et kahe pressi vaheline aeg, mil beebi pea on poolenisti väljas, kestab väga lühikest aega. Veel mõned pressid ja sünnib tita pea, õlad ja seejärel kogu keha. Palju õnne, sul sündis laps!

MIDA SAAB TUGIISIK SÜNNITAJA HEAKS TEHA?

  • Ole sünnitaja heaks olemas,tunnusta ja kiida. Hooli, mõista, täida soove. Rahusta ja lohuta. Ole see, kelle käest tuhu ajal kinni hoida või kelle najale toetuda. Arvesta, kui sünnitaja ei soovi silitusi, massaaži või hellitusi.
  • Ole teadlik sünnituse etappidest ja julgusta sünnitajat neist läbi tulema.
  • Hinga koos sünnitajaga. Aita muuta ja hoida asendeid. Masseeri ja silita.
  • Paku juua ja süüa.
  • Ole vahendaja sünnitaja ja personali vahel.
  • Jaga vastutust otsustamisel.