2. raseduskuu lõpuks on kõhubeebi 1,5–2 cm pikkune ja kaalub umbkaudu 20 g. Ta on umbes sama suur kui vaarikas.

Oodatav menstruatsioon on ära jäänud. Ilmselt oled juba näinud rasedustestil kaht triipu – enamasti viiendal rasedusnädalal kinnitab test viljastumise toimumist. Rasedus ei paista veel välja, kuid su rinnad võivad olla suurenenud ning väga tundlikud. Sul võib esineda kaalukõikumisi – oled võibolla isegi alla võtnud, kui rasedus on pannud sind oksendama.

Võivad tekkida huvitavad maitseeelistused ning kindlad lõhnad, mis iiveldama ajavad. Suurenenud võib olla vajadus pissil käia, selles etapis põhjustavad seda hormonaalsed muutused kehas. Võid märgata peopesade punetust, mis on tingitud suurenenud verevarustusest.

Sinu beebi

Teise kuu alguses meenutab embrüo tillukest krevetti ja hõljub vedelikuga täidetud kotikeses. Pea piirkonda on tekkinud lohukesed, millest hiljem arenevad silmad ja kõrvad. Arenemas on kõht, rindkere ja jäsemete pungad, keha lõpeb „sabaga“. Areneb veresoonte süsteem ja 21. elupäeval hakkab tuksuma kõhubeebi süda.

Embrüo arengus on väga kiire aeg – ta kasvab järsku kahekordseks. Nüüd saab teda näha ka ultrahelis. Tema pea on kehast tunduvalt suurem, juba on näha silmi, nina, huuli ja keelt ning primitiivseid piimahambaid. Hakkavad arenema kopsud, „saba“ hakkab lühenema, käed ja jalad meenutavad väikesi labakesi, mille otstes on lõhed.

8. nädalaks on moodustunud kõik siseorganid, seljaaju on formeerunud ja selgroog ning ribid kujunemas. Moodustuma hakkavad kaks kihti nahka ja lihaseid. Nüüd hakkavad arstid kutsuma embrüot looteks.

ÄMMAEMAND SOOVITAB

  • Kui rasedustest kinnitab rasedust, broneeri aeg ämmaemanda juurde. Parim aeg selleks on 7.–9. rasedusnädal.
  • Ole ettevaatlik ravimitega. Küsi nende tarvitamise kohta ämmaemandalt, ent kui tema vastuvõtul pole veel käinud, aruta perearstiga.
  • Iivelduse ja oksendamise vältimiseks katsu hoiduda tühja kõhu tundest. Hoia alati midagi näksimiseks! Aidata võib näiteks viil leiba, küpsis või müsli, abi võib olla ka ingverist.
  • Toitu tervislikult. Kui on sügis või talv, lisa menüüsse idusid, neis on palju vitamiine.
  • Kui kõht on kinni, liigu piisavalt, söö puu- ja juurvilju, täisteratooteid, joo vett. Kasuta sobivaid looduslikke vahendeid soolesisu pehmendamiseks, lahtisteid võta ainult ämmaemanda või naistearsti soovitusel.