On levinud arvamus, et imetamine kaitseb raseduse eest beebi esimese eluaasta jooksul. Jah, imetamine annab mõningase kaitse, kuid seda vaid osaliselt ja pigem lapse esimestel elukuudel. Ja sedagi vaid siis, kui imetamine on regulaarne ehk vähemalt kaheksa korda ööpäevas, imetad kindlasti ka öösel ja rinnanibu stimulatsioon on piisav (st laps ei saa rinnapiimale lisaks midagi pudelist ega ka tühilutti).

Piima tekkimise eest vastutava hormooni prolaktiini püsivalt kõrge tase surub organismis maha nende hormoonide taseme, mis vastutavad munaraku küpsemise ja vabanemise eest. See ei anna siiski piisavat kaitset, seega rääkige enne seksuaaleluga alustamist partneriga läbi, millised on teie plaanid järgmise lapse saamisel.

Kaaluge erinevate vahendite eeliseid ja vastuvõetavust teile mõlemale. Arvestage, et esimene sünnitusjärgne ovulatsioon tekib kaks nädalat enne menstruatsiooni, seega pole menstruatsiooni puudumine usaldusväärne tõend selle kohta, nagu poleks sul rasestuda võimalik. Sünnitusjärgses kontrollis saad ämmaemandaga pidada nõu just teile sobiva rasestumisvastase vahendi leidmiseks.

Kondoom. Esimeseks valikuks sobib kõige paremini kondoom, kuid selle, nagu ka kõigi teiste vahendite kasutamisel tuleb olla järjekindel.

Emakasisene vahend (ESV) ehk spiraal on T-kujuline vahend, mis asetatakse raseduse vältimiseks emakasse. ESV võib sisaldada metalli või kollaskeha hormooni. Seda meetodit sobib kasutada sünnituse järel, see on efektiivne ja pikaajaline. Spiraali saab paigaldada alates 4.–6. nädalast pärast sünnitust. Spiraal ei sobi neile naistele, kel on kalduvus põletikele, kelle menstruatsioonid on varem olnud väga vererohked või kelle PAP-analüüs pole korras.

Beebipillid ja implantaat on hormonaalsed meetodid, mis on väga tõhusad ja sobivad kasutada sünnituse järel. Esimeseks valikuks on ainult progesterooni sisaldavad minipillid, mida sobib manustada imetamise ajal. Sama toimeainega on ka pika mõjuga nahaalune implantaat. Uuemad uuringud lubavad sel ajal kasutada ka kombineeritud pille, plaastrit või tuperõngast. Enne kui alustada hormonaalsete vahendite kasutamist, peab sellele kindlasti eelnema põhjalik nõustamine, mida teeb ämmaemand või naistearst.

VAIKNE TAASTUMISE AEG

Sünnitusjärgselt seksiga taasalustamise aeg on väga individuaalne. See sõltub sellest, kuidas su sünnitusteed paranevad, milline on su üldine enesetunne ja väsimusaste ning kas oled emotsionaalselt seksiks valmis. Üldiselt ei soovitata sugueluga alustada enne, kui on lõppenud sünnitusjärgne voolus, mis tavaliselt kestab umbes 6–8 nädalat. Kui soovite olla vahekorras varem, tuleks põletiku vältimiseks kasutada kondoomi.