Kodusünnitus on privaatsem kui sünnitusmajas, sinu juures viibib vaid ämmaemand ja sinu partner. Ämmaemandast üksi jääb väheks – kui partneriga on kokku lepitud, et tema sünnitusel ei osale, kutsu appi tugiisik väljastpoolt peret või doula.

Millal kutsuda ämmaemand sünnitusele?

Kui tajud märke sünnitustegevuse algusest, anna oma ämmaemandale sellest teada. Kui tunneksid end ämmaemanda seltsis turvalisemalt, isegi kui tuhude sagedus ei viita veel aktiivsele faasile, räägi sellest julgelt ämmaemandale.

Kodune sünnitus kulgeb samade perioodidega nagu haiglas, vahe on aga selles, kuivõrd sekkutakse protsessi ja kui palju juhid sünnitust sina. Kodus on turvaline keskkond ja kui oled end emotsionaalselt ja füüsiliselt hästi ette valmistanud, on sul head eeldused tunda end toimuvas aktiivsena.

Sünnitusse sekkumised

Ämmaemandal on kaasas komplekt tarvikuid. Kui kõhubeebi jälgimine käib sünnitusmajas põhiliselt KTG abil ja juhendi järgi, siis kodus jälgitakse kõhubeebit elektroonilise doppleriga ja nii kuis vaja, lõpus tihedamalt. Sünnituse kulgu näeb ämmaemand, jälgides tuhude sagedust ning emakakaela avatust vaginaalse läbivaatuse teel. Kuigi sekkumist tuleb ette vähem, jälgib kodusünnitust assisteeriv ämmaemand kindlasti kõiki tarvilikke näitajaid ja sekkub, kui see on turvaliseks sünnituseks vajalik.

Kui laps on sündinud

Vastsündinu pannakse kohe sinu rinnale, kaetakse soojalt ja antakse aega, et saaksite titaga rahulikult tutvuda. Selle kõrval jälgib ämmaemand lapse ja sinu seisundit, teeb vastsündinu esmase hindamise ja aitab platsental sündida. Kui vaja, teeb oksütotsiinisüsti, et emakas saaks paremini kokku tõmbuda. Seejärel toetab ämmaemand sind vajaduse korral, kui alustad beebi esimese imetamisega, teeb sünnitusteede ülevaatuse ja kui vaja, siis õmbleb. Mida kiiremini rebendid õmmelda, seda kergemini kulgeb paranemine. Kõik see nõuab tundlikku tegutsemist, et mitte rikkuda lapse saabumise imet, kuid mitte lasta tekkida terviseriskidel. Ämmaemand jääb pärast lapse sündi veel 3–4 tunniks sinu juurde, et kindel olla, et kõik on hästi.

Paberite vormistamine

Kui sünnitusmajas saab laps isikukoodi minutitega ja terve kuu on aega talle nime panna, siis kodus käib see etapp teistmoodi. Ämmaemand vormistab kohe sünni järel dokumendid ja annab sulle tõendi lapse sünni kohta. Selle pead esitama perekonnaseisuametisse. Samal käigul saad lapsele isikukoodi ja pead ka nime ära panema. 3–5 päeva jooksul tuleb minna beebit näitama neonatoloogi juurde ja selleks visiidiks on vaja isikukoodi – seega pead enne seda perekonnaseisuametis ära käima.

Neonatoloogi visiidi korraldab ämmaemand, tema jagab dokumentatsiooni perele ja perearstile ning saadab andmed riikliku sünnistatistika kogumiseks Tervise Arengu Instituuti.

Kodusünnitust assisteerinud ämmaemandaga kohtud tõenäoliselt sünnijärgsel visiidil, selle lepib ämmaemand enne lahkumist sinuga kokku.

KA KODUS EI SAA PINGUTUSETA

Kodus on valu leevendamiseks vähem vahendeid kui sünnitusmajas. Tavaliselt on nendeks soe vesi, dušš, vann, massaaž, kallistused, julgustamine, liikumine, häälitsused, hingamine, aroomiõli, aqua-blokaad. Valuvaigistavaid ravimeid ei kasutata. Koduseinad ei võta sünnitusvalu päriselt ära ja valmis tuleb olla kestvaks pingutuseks. Ka kodus saabub hetk, kus tunned, et enam ei jaksa. Kui ämmaemand ja tugiisik suudavad su sellest murdehetkest üle aidata, on raskem aeg läbitud. Räägi kindlasti ausalt, kuidas valuga toime tuled, ja tea, et alati võib teha muutusi. Kuigi oled planeerinud kodusünnituse, võite kodus alanud sünnituse kestel üle minna sünnitusmajja, kui nii tundub õigem või on valu talumatu.