Alates 37. rasedusnädalast on kõhubeebi sünd ajaline. Laps ei pruugi sündida täpselt ämmaemanda arvutatud tähtajal, kuid selle kuupäeva kandis see kindlasti toimub. Paar nädalat enne sünnitust võib tupevoolus suureneda, mõnel naisel eritub mõni päev varem emakakaelast limakork. Laps vajub enne sünnitust alla, mis suurendab survet põiele. Kõht võib lahti minna.

Ka emakas hakkab sünnituseks ette valmistuma ja sul võivad tekkida ebatuhud. Kui kannad oma esimest last, ei ole neid kerge õigest sünnituse algusest eristada. Seepärast võiksid tuhude tekkides minna võimaluse korral kõigepealt hoopis vanni. Vesi olgu kehatemperatuuril ja sa võiksid vannis lebada tunnikese. Kui tegu on ebatuhudega, lähevad need mööda, kui tegu on päris sünnitusega, ei kao tuhud ja vesi aitab sünnitusprotsessi kiirendada. Ka duši alla minek aitab.

Emaka kokkutõmbed ehk tuhud on otsekui truud saatjad, mis juhatavad su ühest etapist järgmisse. Ainult kiirus on erinev – kellel läheb tuhude algusest kaks, kellel 12 tundi ajani, mil sünnitusmajja minna.

Avanemisperioodi aktiivse faasi alguseni on kõige parem olla kodus. Turvalises keskkonnas on hea vaikselt ringi toimetada, tukkuda, hingata ja lõdvestuda. Usalda ja kuula oma keha, sa saad hakkama!

Ebatuhud

Ebatuhud ehk Braxton-Hicksi kokkutõmbed võivad esineda terve raseduse jooksul või tekkida raseduse lõpus. Emakas läheb käe all kõvaks, võid tajuda pinget alakõhus või seljas. Braxton-Hicksi kokkutõmbed ei ava emakakaela, on ebaregulaarsed ja lühiajalised ning mööduvad tavaliselt mõne tunniga.

Limakorgi eritumine

Limakorgi eritumine on üks näitaja, et emakakael lüheneb ja avaneb kergelt. Võid märgata pesupükstel vähest limast verist eritist, mis meenutab väikest meduusi. Limakork võib ära tulla nii, et sa ei märkagi, ning vahel eritub alles siis, kui sünnitus juba käib. Limakorgi eritumine ei ole kindel märk sünnitusest, pigem tunnistus sellest, et keha valmistub sünnituseks. Limakorgi eritumise järel ei pea tulema sünnitusmajja.

Jälgi tuhusid

Tuhud käivad hooti, kuigi sulle võib tunduda, et kogu aeg on valus. Tõsi, vahel võibki kõhubeebi asend olla selline, et ta surub närvidele ja see tekitab valuaistingut ka kahe tuhu vahel. Enamasti on aga tuhude vahel valutu aeg – kasuta seda! Lase nägu ja keha lõdvaks, puhka. Kui tuhud võimaldavad sul voodis olla, tuku. Kui pikali olla ei saa, liigu toas ringi. On loomulik tunda ärevust – lõdvesta ennast ja tea, et see läheb mööda. Võid midagi kerget süüa, sa vajad energiat ja hea snäkk aitab ka tähelepanu kõrvale juhtida.

Kui murrad pead, kas peaksid hakkama sünnitusmajja minema, loe tuhude vahele jäävat aega. Selleks heida külili, võta nägemisulatusse kell ja pane käed kõhule. Kui kõht hakkab kõvaks minema, loe sekundeid – see on tuhu algus. Kui kõht pehmeneb, on tuhul lõpp. Üks korralik tuhu kestab 30–60 sekundit. Mõõda aega ühe tuhu algusest teise alguseni.

Rusikareegel on see, et sinu esimese sünnituse puhul on parim aeg sünnitusmajja minna, kui tuhud on käinud keskmiselt 4–5 minuti järel, kestavad 30–50 sekundit ja olnud sellised 1–2 tundi. Korduvsünnitaja võiks sünnitusmajja minekule mõelda, kui tuhud on käinud 1–2 tunni jooksul 6–8 minuti tagant. Kui elad sünnitusmajast kaugemal, asu teele parem varem.

Kui tunned end ebakindlalt, helista oma ämmaemandale või tule sünnitusmaja erakorralisse vastuvõttu end näitama. See ei pruugi lõppeda sünnitusmajja sisse võtmisega, aga sa saad kindluse, valves olev ämmaemand annab sulle nõu ja rahustab.

Sünnitusmajja palu end viia mõnel lähedasel. Kui keegi ei saa sind sõidutada, kutsu takso või kiirabi. Ära istu ise autorooli, samuti ära hakka haigla poole sõitma ühistranspordiga.

HINGA END TUHUDEST LÄBI

Kui algavad tuhud, kasuta raseduse jooksul rasedate joogas ja hingamistundides õpitud hingamist. Kohanda hingamine endale sobivaks, ole julge otsima sellist asendit ja hingamist, mis sulle kergendust toob. Tavaliselt on selleks sügav, aeglane, nn kõhuhingamine.

Hinga läbi nina sisse, suu kaudu välja. Lõdvesta oma nägu, suu, kõri ja kael. Kui suudad, kasuta kõhu külglihaseid ja tunneta, kuidas õhk läbi nina pikalt sisse tuleb ja läbi suu aeglaselt välja liigub. Suuna oma tähelepanu hingamisele. Nii juhid tähelepanu valult kõrvale ja sul on lihtsam tuhudega toime tulla. Hingamist juhendavad ka ämmaemandad sünnitusmajas.

Lootevete puhkemine

Sünnitus ei alga alati tuhudega. Kui see algab lootevete puhkemisega, vaata valge WC-paberi või sideme peal nende värvust. Looteveed peaksid olema roosakad või läbipaistvad, näha võib olla valgeid lootevõide tükikesi, ka väikesed verekiud on normaalsed. Pane kirja, mis kell sul looteveed puhkesid, ja jälgi beebi liigutusi. Kui veed olid selged, jäävad vaikselt nirisema ja laps liigutab tavapäraselt, võid rahulikult veel 6–8 tundi kodus olla.

Tavaliselt algab sünnitustegevus 24 tunni jooksul vete puhkemisest. Lootevesi sisaldab aineid, mis annavad signaali lapsele ja naise ajju, et võib sünnituse alustamiseks koostööga pihta hakata. Emakas alustab kokkutõmmete tegemist ja lapsel käivituvad biomehhanismid, mis mõjutavad emakakaela avanema.

Võib minna ka nii, et beebi teeb kõhus end keerates looteveekesta näpu või varbaga katki. Seda kutsutakse veepõie kõrgeks rebendiks ja sel puhul eritub lootevett periooditi – vahepeal on täiesti kuiv, kuid sinu liigutuste peale tuleb taas sorts vett. Sel juhul tule end sünnitusmajja näitama. Juhul, kui see on kõrge veepõierebend, suurendab see infektsiooniriski ja sind jäetakse sünnitusmajja jälgimisele.

MINE SÜNNITUSMAJJA KONTROLLI, KUI

  • märkad rohekat, kollakat või pruuni lootevett;
  • märkad verejooksu. Mõningane verine määrimine on normaalne (ilmselt eemaldub limakork või purunevad emakakaela avanemisel tillukesed kapillaarid), tugev ja pidev verejooks nõuab aga kohe kiirabi kutsumist. Kuni kiirabi saabumiseni ole pikali;
  • tunned ebamäärast,pidevat valu kõhus ja emakas on kivikõva;
  • tunned tungivat vajadust pressida;
  • sünnituse alguse tunnused tekivad enne 37.rasedusnädalat;
  • oled külili olles lugenud kõhubeebi liigutusi ja saanud tunni ajaga kokku vähem kui kümme liigutust;
  • märkad erituvat vedelikku,mis ei jää vaikselt nirisema, vaid väljub aja jooksul liigutuste peale sortsude kaupa;
  • sul on tugev peavalu, nägemishäired, kohin kõrvus, tursed, valu ülakõhus ja vererõhk on kõrge.