Maailma Terviseorganisatsioon soovitab anda lapsele esimesed 6 kuud ainult rinnapiima. Kuuekuune vajab rinnapiima kõrvale kindlasti juba ka lisatoitu. Kesise kaaluiibe korral võib lisatoiduga harjutamist alustada ka varem, pea selle vajaduse üle nõu perearsti, -õe või ämmaemandaga.
Esimene lisatoit võiks olla köögiviljapüree. Kuna tita sel ajal veel ise ei istu, võiks teda sööta oma süles. Paku püreeritud toitu lusikalt. Kui laps on köögiviljaga harjunud, võta menüüsse pudrud – esmalt tee need näiteks kaerajahust. 7. elukuul lisa menüüsse liha, mis algul olgu hakitud.
Kaheksakuune oskab juba närida, saab hakkama tükkidega toidus ja oskab ise oma toolis istuda. Siis on hea valik näputoit kvaliteetsetest köögi- ja puuviljadest – kooritud õuna- või pirniviil, keedetud porgandist pulgad, keedetud lill- või spargelkapsa õisikud.
Pudrud ei pea nüüd olema enam jahust, vaid võivad olla ka peenematest helvestest. Selles vanuses hoiab laps käes oma lusikat ja harjutab tassist joomist ning perega ühise toidulaua taga söömist. 9–10kuusele beebile võid hakata tasapisi pakkuma sama toitu, mida pere sööb: suppe, köögiviljapadasid, mis on tehtud täisväärtuslikust toorainest. Suuremad tükid toidus tee esialgu peenemaks. Poolfabrikaadid, kiirtoidud ja vürtsikad road pole beebi toit, ka soola pane pere toidupotti tunduvalt vähem või tõsta beebi ports tema taldrikule enne, kui toidule soola lisad.
Ära karda, et tita tükke kurku tõmbab – lusikalt tahke toidu võtmine, suus liigutamine ja alla neelamine on lapsele oluline arenguoskus. Kui laps pole 10. elukuuks tükilist toitu saanud, võib tal tekkida tõrge sellise toidu vastu, see aga võib häirida tema edasist toitumist ja arengut.
Lehmapiima võib lapsele toidu kõrvale joogina pakkuda alates 2. eluaastast.
Lisatoidu andmisega jõuad uue eluks vajaliku harjumuse kujundamise aega – beebieast saavad alguse toitumisharjumused. Kata laud ja loo mõnus õhkkond, nii hakkab laps suhtuma söömisse kui mitte ainult vajalikku, vaid ka nauditavasse tegevusse. Söömise ajal olgu sinu ja pere tähelepanu toidul, ei ole hea mõte lapsele toidu kõrvale raamatut näidata ega mänguasjade või ekraanidega tema tähelepanu hajutada. Laps tajub, kuidas sina ja pere toidusse ja tema toitmisse suhtute, ja sellest jääb talle arusaam, kuidas söömise ajal käitutakse.
On tavaline, et periooditi sööb ka täiesti terve laps vähem või valib toitu. See tekitab soovi teda sööma meelitada kas mängides või sundides. Kui laps ei taha süüa, siis ei ole vaja teda sundida. Ära tee söömisest probleemi, hoolitse hoopis selle eest, et beebil oleksid kindlad söögiajad ja et toidukordade vahel talle midagi näksida ei antaks – küpsised, mahlad, kommid ega muud maiustused ei sobi beebile. Need sisaldavad suhkruid, nendega liialdamine ei lase tekkida näljatundel ja seetõttu sööb laps ka järgmisel söögikorral vähe. Pealegi kipuvad magusad vahepalad andma hoogu edasisele ülekaalulisuse tekkele. Toidukordade vaheaegadel paku beebile vajaduse korral tassiga vaid vett.
LISATOIDUGA ALUSTAMISE ABC
- Lisatoitu anna lapsele alati enne rinnapiima.
- Korraga paku üht ja ühest komponendist koosnevat uut lisatoitu, soovitatavalt kolme päeva vältel. Jälgi lapse enesetunnet.
- Alusta iga uue toidu pakkumist umbes poole teelusikatäie suurusest kogusest, edaspidi kogust järk-järgult suurendades.
- Uus maitse ei pruugi beebile kohe meeldida. Kui terviseprobleeme (kõhulahtisust, löövet) ei teki, jätka pakkumist – sageli kulub 10–15 maitsmiskorda, enne kui beebi uue toiduga harjub.
- Lisatoidukordi on kuuekuusel 1, seitsmekuusel 2 ja kaheksakuusel 3 korda päevas.