Lapseootus on sobiv aeg olla kehaliselt aktiivne – soov pakkuda kõhubeebile parimat ja luua endale hea sünnituskogemus suurendavad motivatsiooni, peale selle on su tervis pideva jälgimise all. Kehaline aktiivsus vähendab rasedusdiabeedi, kõrge vererõhu ja preeklampsia riski ning uriinipidamatuse tekke tõenäosust, muudab su vapramaks sünnitusel, treenib oskusi oma lihaseid pingutada ja lõdvestada ning vähendab muremõtteid.

Kui oled harjunud pideva füüsilise koormusega, jätka sellega raseduse ajal. Märksõna on siiski mõõdukus, mitte saavutuste tagaajamine. Aruta ämmaemandaga, mis sorti kehaline aktiivsus ja mis rütmis on just sulle sobilik, sest tema on hästi kursis sinu tervisenäitajatega.

Lõdvestumise õppimiseks on väga head rasedatele mõeldud jooga ja pilates.

Raseduse ajal peaksid loobuma võistlusspordist, hüpetest, vältima lööke, kukkumisi ja põrutusi. Ebasoovitavate hulka kuuluvad kõik kontaktspordialad (jäähoki, korv- ja jalgpall, poks jm), mäesuusatamine, surfamine, ratsutamine, iluvõimlemine, allveeujumine ja sukeldumine.

Kõrge intensiivsusega, st rohkem kui 7 tundi nädalas toimuv treening võib raseduse varases järgus, st kuni 14. rasedusnädalani, suurendada raseduse katkemise ohtu. Lapseootaja võiks tegeleda mõõduka intensiivsusega aeroobsete tegevustega vähemalt 2,5 tundi nädalas – selline on liikumine, mille vältel tõuseb südame löögisagedus rahuoleku tasemest kõrgemale ning sa hakkad mõõdukalt higistama, kuid saad veel rahulikult rääkida. Soovitatav on teha trenni 30 minutit päevas 5 korda nädalas.

Aeroobsetest harjutustest sobivad raseduse ajal suurepäraselt kepikõnd, jalutamine, ujumine, vesivõimlemine. Kui võimalik, käi trepist! Mõõdukalt võid tegeleda ka jõuharjutustega, kuid nende eesmärk ei ole atleetlik välimus, vaid tervisliku kehakaalu säilitamine.

Lihaste venitamiseks ja lõdvestumise õppimiseks on väga head rasedatele mõeldud jooga ja pilates. Need aitavad ka alaseljavalusid leevendada ja sünnitamise ajal hingamist kontrollida.

VÕIMLEMINE TEEB KÕHULE PAI

Kui oled seni olnud liikumise ja võimlemise suhtes ettevaatlik, siis hea enesetunde ja toonuse nimel hakka sellega pihta nüüd.

Alusta aeroobse tegevusega 5 minutit päevas ja pikenda iga päev aega, kuni sinu mõõdukas koormus on 30 minutit päevas. Lähtu koormust tõstes n-ö rääkimise testist – kui treeningu jooksul tunned, et rääkimine süvendab õhupuudust, tee paus ning puhka.

Liitu ka mõne rasedatele mõeldud rühmatreeninguga.