Naisel algab sageli kõik iseäralikust sisetundest. Sellest hetkest, kui loode on emakas pesastunud, hakkavad kehahormoonid tööle nii, nagu see on kõige kasulikum kõhubeebi arengule. Mõni naine märkab kehas toimuvaid muutusi väga selgelt, teine tunneb vaevu või ei pane pikka aega midagi tähele. Seetõttu on hea teada märke, mis võivad rasedusele viidata. Just nimelt võivad viidata, kuid pole kindlad tõendid rasedusest!

Raseduse tunnused

Menstruatsioon jääb ära. Emaka limaskest, mis menstruatsiooni ajal koos verega välja heidetakse, on saanud uue ja tähtsa ülesande: olla arenevale lootele turvaliseks pesaks. Munasarjas toodetav hormoon progesteroon aitab seda rolli täita.

Pinge alakõhus. Muutused toimuvad ka emakas ja seda ümbritsevates kudedes, emakalihase venimine kasvava lootemuna tõttu võib põhjustada pingetunnet või kerget valu.

Pinge rindades. Rinnad hakkavad valmistuma rinnapiima tekkeks, suurenevad arenevate piimanäärmete tõttu ja on tundlikud.

Muutused maitse- ja haistmistajus. Maitsed ja lõhnad, mis varem tundusid talutavad, muutuvad väljakannatamatuks, tekib suur isu hapu, soolase, magusa vm järele.

Iiveldus ja oksendamine. Sagedamini juhtub seda hommikuti, kuid võib ette tulla ka kogu päeva jooksul.

Pidev pissihäda. Suurenev urineerimisvajadus raseduse alguses on põhjustatud hormoonitaseme tõusust.

Meeleolumuutused. Tekib väsimus ja unisus, meeleolud on muutlikud ja ettearvamatud.

Sa ei pruugi sellest nimekirjast ühtki sümptomit tunda ja olla siiski beebiootel. Samas ei tarvitse need märgid rasedust tähendada: menstruatsiooni ärajäämisel võib olla teisigi põhjusi, iiveldus ja oksendamine võivad olla seotud riknenud toiduga, pinge alakõhus põletikuga.

Mõnigi neist tunnustest on naistele tuttav kui saabuva menstruatsiooni märk. Mõnikord võib raseduse esimestel kuudel esineda menstruatsiooni moodi veritsust, ning naine ei teagi, et on lapseootel. Kõiki neid tunnuseid võib beebiootust väga tugevasti ihkav või ka pelgav naine enda juures märgata ka siis, kui need on vaid aju trikk, mõtlemisest tekkinud kehalised sümptomid, nn fantoomrasedus.

Beebiootuse määramisel ei saa jääda lootma sisetundele, tee kodune rasedustest.

Seega ei saa beebiootuse määramisel jääda lootma sisetundele, vaid mõistlik on raseduse olemasolu või puudumist täpsustada. Kui kahtled, tee kodune rasedustest. Apteegis müüdav rasedustest põhineb hormooni hCG määramisel uriinist. Test tehakse hommikusest uriinist, kuna see on kõige kontsentreeritum. Tänapäevased testid võivad
tuvastada juba kümnepäevase raseduse. Kui testribale (või kontrollaknasse) ilmub vaid üks kriips, on see märk õigesti tehtud testist.

Kui jääbki vaid üks kriips, on võimalusi kaks:
• sa ei ole rase,
• su rasedus on kestnud liiga vähe aega ja hormooni on liiga vähe; sel juhul võid mõne aja pärast teha uue testi.

Kahe kriipsu puhul on vastus positiivne – sa oled rase.

Kui test väidab vastu sinu sisetundele, võid teha mõne päeva pärast uue testi. Rasedustest ei näita raseduse kestust, vaid olemasolu. Samuti ei välista test emakavälise raseduse võimalust.

MINU TUNDED, SINU TUNDED

Kui oled rasedust väga oodanud, valdab sind beebiootusest teada saades küllap rõõm, vaimustus, eufooria. Selle kõrval võid tunda ka hirmu ja segadust. Sama käib su partneri kohta. Tunded võivad kõikuda seinast seina, sa võid olla rõõmus ja samal ajal nutta, tavalised on hirm ja ebakindlus muutuse ning majandusliku toimetuleku ees. On täiesti normaalne tunda ärevust: kas rasedusega läheb kõik hästi? Kas sünnitus on valus? Kas ma saan hakkama? Kuidas mu partner tegelikult suhtub sellesse, et laps tuleb?

On hea teada, et kõik tunded on lubatud. Imeline, kui saate neist asjust omavahel avatult rääkida, kui teie paarisuhtes on normaalne öelda sedagi, kui tunned end väsinuna ega jaksa kodu koristada, jalutama tulla, seksida. Su partner teab siis lasta sul puhata, sind toetada ja kaisus hoida. Isegi kui kõhtu näha ei ole, ei tähenda see, et su kehas ei toimu juba muutusi, mis võivad tekitada meeletut väsimust.