Imetamisasendid

Imetamist alustades vali endale mugav asend kas istudes või lamades. Kui lamad külili, toeta lihtsalt pea padjale, lõdvestu ja keera beebi külili enda poole. Kui soovid rinda anda selili, tõsta peaalune veidi kõrgemale või pane selja taha toeks patju, et sul tekiks mugav poollamav asend. Seejärel tõsta laps enda peale kõhuli ja toeta teda küljelt käsivarrega. Käsivarre ja küünarnuki alla pane patju, et saaksid käe lõdvestada.

Kui tahad ja saad istuda, siis vali mugav asend, kus selg oleks sirge ja toetatud. On lihtsam, kui võtad käeulatusse mõne padja, mida saad vajaduse korral kasutada enda või lapse toetamiseks ja paremaks lõõgastumiseks. Sul on kergem beebit toetada, kui paned tema alla endale sülle patju või kokkupandud teki, nii jääb laps rinna suhtes õigele kõrgusele.

Mugav asend aitab kehal lõdvestuda. Kui oled lõdvestunud ja rahulik, tekib rinnapiima kergemini ja beebil on seda lihtsam kätte saada.

Rinnale asetamine

Kui oled mugavas asendis, võta beebi tihedasti enda vastu, kõht vastu kõhtu. Mugav on mõlemal nii, kui teie vahele ei jää teki ega padja servi, hommikumantli hõlmu ega tühja ruumi. Pööra teda õrnalt nii, et ta oleks kogu keha ja näoga rinna poole. Säti beebi rinnale lähemale, nii et tema nina puutub õrnalt vastu rinnanibu. Laps tunneb rinna puudutust, avab suu, lükkab pea pisut kuklasse ja hakkab otsima. Anna talle aega suu korralikult avada ning tõmba ta keha vaikselt endale lähemale, nii et rind satub beebi avatud suhu. Toeta beebit oma käsivarrega kukla tagant, turjalt ning selja ja pepu alt.

Õige imemisvõte

Laps saab piima hästi kätte siis, kui rinnalt imemise tehnika on õige. Laps on õigesti rinnal, kui ta:

  • suu on laialt avatud,
  • alumine huul on väljapoole (kahekorra) pööratud,
  • suhu on haaratud peale nibu ka suutäis nibu ümber olevat pruuni nibuvälja (alt lapse lõua poolt veidi rohkem kui ülalt nina poolt),
  • ninaots ja lõug, vahel ka põsed on surutud vastu rinda.

Jälgi oma enesetunnet imetamise ajal. Valu või tugev ebamugavustunne annab märku lapse valest imemisvõttest ning on signaaliks imetamine ettevaatlikult katkestada. Selleks pane julgelt oma väike sõrm lapse suhu, et vabastada vaakum, päästa nibu aeglaselt vabaks ja seejärel paku seda titale uuesti.

Õige imemisvõttega neelab beebi imedes vähem õhku alla. Kui võte pole õige, võib lapse söömise ajal olla kuulda häälekat neelamist ning beebi võib gaasimullide tõttu varsti pärast söömist nutma hakata. Sellisel juhul vaata üle imemisvõte – tita pea ei tohi olla keha suhtes pööratud, põsed ei tohiks imedes lohku tõmbuda, huul on väljapoole pööratud ja neelamisel pole kuulda tugevat häält.

Kui imemisvõte on õige, kuid laps sellegipoolest neelab veidi õhku alla, siis hoia teda iga kord pärast imetamist veidi aega püstiasendis, kõhuga enda vastu. Võid kergelt käega seljale patsutada või ringi kõndida, et kogemata alla neelatud õhk välja tuleks. Vahel on vaja proovida erinevaid asendeid, et leida see, milles just sinu lapsel „krooks“ välja pääseb.

KUIDAS IMETADA KAKSIKUID

Kaksikuid võib imetada nii korraga kui ka ükshaaval. Kahe beebi koosimetamine aitab emal jõudu kokku hoida. Kuna sageli on kaksikud ka veidi enneaegsed, mis lisab nende toitmisele veelgi erijooni, siis alguses võivad kaksikud süüa nii pikalt, et emale tundub, et ta ei tee kogu päeva muud kui imetab lapsi.

Nn koosimetamisasendi puhul on kummalgi kaksikul oma rind. Võta diivanil või tugitoolis mugav asend, selg sirge, nii et ei väsiks. Säti kummagi beebi jaoks sülle padjad või kokkurullitud tekid, olemas on ka spetsiaalne kaksikute imetamise padi. Tõsta üks laps rinnale – nagu ühe beebi imetamisel, jälgi ka siin, et ta oleks tihedasti kõhuga sinu külje/kõhu vastas, sina saad tema selga toetada ja ta vastu rinda keerata, et tal tekiks võimalus suuga rinnanibust haarata. Kui üks beebi on rinna otsas, tõsta teine teisele padjale ja keera ka tema rinna poole, et ta saaks rinnanibust haarata. Nii on kumbki laps oma padjal ja kummalgi oma rind. Nagu ühe lapse imetamise puhul, on ka siin vaja toetada beebisid turjast.

Kahe lapse rinnale võtmine nõuab harjutamist ja alguses läheb sul abi vaja. Hea oleks, kui sul on lähedane, kes esmalt aitab beebid sööma tõsta ja söömise lõpus võtab ühe kaksiku mõneks ajaks oma hoolde.