Vastsündinu magab keskmiselt 16 tundi ööpäevas, tegemata vahet ööl ja päeval. Kuuekuune magab 14–15 tundi, millest umbes 9 tundi öösel ja kaks-kolm korda päeval, üheaastane 14 tundi, millest 10 tundi öösel ja üks-kaks korda päeval.

Oma või vanemate voodi?

Vastsündinu jääb tavaliselt magama ema rinnal. Kui söötsid teda istudes, pane uinunud tita tema magamiskohta. Kuni beebi sööb öösiti, on emal mugav, kui söömiseks mõnetunniste vahedega ärkava beebi ase on ema lähedal.

Laps võib magada ema kaisus. Kuigi ema uni võib koos magades jääda lünklikuks, aitab rinnapiima eest vastutav prolaktiin emal kiiresti taas uinuda. Enamasti tajuvad emad lapse liigutusi hästi ja end beebile magades peale ei keera. Kui ühes voodis magamine teie perele sobib, ei ole vaja kiirustada beebit tema voodisse kolima. Sobiv aeg selleks saabub 2. eluaastal, mil laps öösel enam väga tihti ei söö ja tema uni on rahulikum ja pikem. Kuid on lapsi, kes tahavad ka 2. eluaastal vanemate kaisus magada või kolivad sinna ümber, kui keset ööd ärkavad.

Ööuni

Beebi õpib ööl ja päeval vahet tegema juba 2. elukuul, kuid ärkab endiselt iga 2–3 tunni tagant, et süüa. Kolmekuuselt võib mõni beebi juba ühe öise toidukorra vahele jätta ja magada 6–8 tundi jutti. Tavaliselt muutuvad ööuned pikemaks 2. poolaastal. Kuigi nälg ei pruugi beebit siis enam öösiti üles ajada, suudab ta öö läbi magada alles siis, kui õpib uuesti magama jääma pärast öist ärkamist. See varieerub suurel määral – mõni beebi oskab seda juba 2. elupoolaastal, teine aga ärkab ka aastaselt mitu korda ja tahab vanemate seltsi.

Beebi õpib ööl ja päeval vahet tegema juba 2. elukuul.

Kui sinu laps öösel ärkab, siis aita tal rahuneda ja uuesti uinuma õppida. Mine ta juurde, kontrolli, kas kõik on hästi, pane käsi ta kõhule, räägi vaikselt ja rahulikult ja soovi head ööd. Osale lastele piisab sellest ja nad uinuvad uuesti. Kui beebi tundub soovivat juua, paku rinnapiima või suuremale beebile vett. Mahla ära öösiti lapsele anna.

Parem uni tuleb pigem jahedamas toas. Kuna beebi kipub tekki pealt ära ajama, peab tal piisavalt soe olema pidžaamas. Patja pole vaja, selle aeg saabub alles siis, kui laps saab aastaseks.

Kui lapse öine rahutus sind väsitab, maga päeval koos temaga, et saada puhata. Siis jõuad öösel taas aidata lapsel uinuma õppida.

KINDEL RÜTM AITAB UINUDA

Kui beebil voodis üksinda pikalt nutta lasta, võib see olla traumeeriv kogemus nii sulle kui ka talle. Pigem sättige sisse sobiv päevarežiim, sest beebid vajavad rütmi – minge samal ajal ja sama rutiiniga magama, tõuske samal ajal ja sama rutiiniga üles. Kindel rütm aitab ka õhtul paremini uinuda. Hoolitse selle eest, et beebi poleks ülestimuleeritud – üleväsinud laps ei jää hästi magama. Pane laps tema asemele, ole tema kõrval, loe vaikselt raamatut ette või laula unelaulu. Tee tuba hämaraks ja vaikseks, võid hoida kätt rahustavalt beebi peal.