Raseduse suurust hakatakse lugema viimase menstruatsiooni esimesest päevast, mitte viljastumise hetkest. Kuna viljastumine toimub enamasti tsükli keskel, on kõhubeebi esimese raseduskuu lõpuks alles kaks nädalat vana.
Viljastumise ajal valmistab emakas ette lapse kasvamise keskkonda. Sa võid tunda kerget iiveldust ja olla pisut ärritunud, rinnad võivad olla tundlikud ja lõhnameel erakordselt terav. Keha seab end valmis raseduseks ning hormoonide tase muutub. Vabanenud munaraku kohale munasarja tekib kollaskeha, mis produtseerib progesterooni ja östrogeeni. Neil kahel hormoonil on tähtis ülesanne toetada raseduse arenemist.
Leia aega käia regulaarselt jalutamas või ujumas.
Kuu lõpupoole võid aeg-ajalt tunda kõhus kerget pakitsust, mis meenutab menstruatsiooni algust. See on märk, et emakas suureneb.
Sinu beebi
Pärast munaraku ja seemneraku ühinemist hakkab viljastatud munarakk jagunema, samal ajal emaka poole liikudes. Emakasse jõudes on viljastatud munarakust saanud embrüo, mis kinnitub emaka limaskesta. Sellelt kohalt areneb hiljem platsenta.
Sinu veri hakkab nüüd embrüot toitma – teda ümbritsevate rakkude kaudu toimub teievaheline toitainete ja hapniku vahetus. Embrüo rakkudest tekivad keha esimesed segmendid, millest hiljem arenevad selgroog, aju ja seljakeelik.
ÄMMAEMAND SOOVITAB
- Võta päevaplaani tervislikud eluviisid. Arutage partneriga, kuidas saate teineteist toetada, et need harjumuseks muuta.
- Söö mitmekesist, tervislikku toitu ja maga piisavalt!
- Ühine rasedate võimlemisgrupiga või võimle lapseootusaja harjutusprogrammi abil kodus.
- Leia aega käia regulaarselt värskes õhus jalutamas või ujumas.
- Võta foolhapet! See on vajalik loote närvisüsteemi arenguks, seda tasub võtma hakata juba kolm kuud enne raseduse planeerimist ja jätkata kuni 12. rasedusnädalani.